Biskup z Afryki modlił się u św. Józefa w Kaliszu
29 lipca 2021 | 19:03 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Dziękuję św. Józefowi, że za waszym pośrednictwem roztacza opiekę nad dziewczętami i młodymi matkami z diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej – mówił bp Mirosław Gucwa z Republiki Środkowej Afryki, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
W homilii celebrans podkreślał, że przybył do św. Józefa w Kaliszu, aby w Roku Świętego Józefa dziękować mu za opiekę, jaką roztacza nad Kościołem w Republice Środkowej Afryki, zwłaszcza w ostatnich latach konfliktu polityczno-militarnego. – Ponad połowa kraju zajęta jest przez rebeliantów. W czasie tego okresu konfliktu wierni kierują swoje modlitwy do Boga i Maryi. W Roku Świętego Józefa często wzywamy jego orędownictwa. Dzisiaj przybywam tutaj, aby podziękować św. Józefowi za troskę, za to, że przez te osiem lat w naszych parafiach nie przeżywaliśmy przelewu krwi – zaznaczył biskup z diecezji Bouar.
Dziękował też św. Józefowi, że za pośrednictwem wiernych z diecezji kaliskiej roztacza opiekę nad dziewczętami i młodymi matkami uczęszczającymi do szkoły w diecezji Bouar. – Biorąc pod uwagę sytuację dziewcząt, które nie mają szansy powrotu do szkoły ze względu na wiek albo sytuację rodzinną, zorganizowano ośrodek „Londo, mo luti” („Wstań i stój”), gdzie dziewczęta mogą nauczyć się pisać i czytać albo pogłębić znajomość języka francuskiego czy matematyki. Najwięcej jednak czasu poświęcają one na naukę konkretnego zawodu. Po ukończeniu trzyletniej szkoły mogą być krawcowymi, fryzjerkami lub kucharkami – wskazywał kaznodzieja.
Słowa wdzięczności skierował do biskupów, kapłanów i wiernych diecezji kaliskiej, którzy włączyli się w akcję sponsoringu pakietów edukacyjnych dla młodych mam w Republice Środkowoafrykańskiej w diecezji Bouar. – Po trzech latach szkolenia każda dziewczyna otrzymuje wyprawkę, np. w postaci maszyny do szycia i materiałów czy innych narzędzi do wykonywania zawodu, które są potrzebne do tego, aby mogła zarabiać na swoje życie. Cieszę się bardzo, że diecezja kaliska weszła w to dzieło i wspiera nasze dziewczęta, pomaga im przygotować lepszą przyszłość – mówił bp Gucwa.
Wraz z bp. Mirosławem Gucwą z diecezji Bouar modlili się biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, ks. prał. Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki, ks. Piotr Przybył, diecezjalny referent ds. misji, kapłani, alumni z diecezji Bouar, Tomasz Zawal, dyrektor Biura Regionalnego Pomocy Kościołowi w Potrzebie w Poznaniu, Kamila Krytowska zaangażowana w Regionalnego Pomocy Kościołowi w Potrzebie w Kaliszu.
Z inicjatywą wsparcia młodych kobiet w Republice Środkowoafrykańskiej wyszedł biskup kaliski. – Bardzo chcemy, żeby w naszej diecezji panował dobry duch misyjny. Ten duch misyjny to z jednej strony pragnienie niesienia Chrystusa innym, ale też wspieranie tych, którzy już taką działalność podejmują oraz wspieranie miejsc, gdzie Ewangelia dopiero kiełkuje. Bardzo nam zależy na tym, żeby nasza diecezja miała konkretne patronackie miejsca, które będziemy wspierać. Jednym z tych miejsc jest właśnie Republika Środkowej Afryki – diecezja Bouar. Chcemy wspierać tę diecezję w sposób stały – mówił w rozmowie z KAI bp Damian Bryl.
Duchowny wyjaśnił, że poprzez Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie diecezja nawiązała kontakt z tamtejszym biskupem – bp. Mirosławem Gucwą, który zaproponował wsparcie ośrodka dla młodych kobiet. – Chcemy wspierać młode dziewczyny, które często mają już swoje dziecko, żeby mogły zdobyć fach krawiecki. Ideą ośrodka, który chcemy wspierać, jest to, aby po czasie nauki te młode kobiety otrzymały maszynę do szycia i mogły zarabiać na swoje utrzymanie. Taki pakiet kosztuje 150 euro. Chcielibyśmy właśnie w taki sposób wspierać to miejsce fundując maszynę do szycia – tłumaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.
Ks. Piotr Przybył, diecezjalny referent ds. misji poprosił proboszczów wszystkich parafii w diecezji kaliskiej o przyłączenie się do tej akcji. – Cieszymy się, że księża proboszczowie organizują zbiórki do puszek przed kościołem, aby cała wspólnota parafialna mogła włączyć się w pomoc – zaznaczył duchowny.
Koszt pakietów to 40 euro i 150 euro, ale zbiórka jest prowadzona w złotówkach, więc pakiety wynoszą odpowiednio 180 zł i 675 zł lub więcej. Pieniądze można przesyłać do końca lipca na nr rachunku na Fundusz Misyjny 90 1020 2212 0000 5702 0437 5291 z dopiskiem: „diecezja Bouar”.
Diecezja Bouar powstała w lutym 1978 r. Jej pierwszym biskupem był o. Armando Gianni, kapucyn z Genui, po którym w 2018 r. diecezję przejął bp Mirosław Gucwa pochodzący z Polski.
Obszar tej diecezji przekracza 40.000 km² i zamieszkuje go ponad 500 tys. ludzi. Katolicy stanowią 1/5 ludności. W 12 parafiach i w domach formacyjnych pracuje 56 kapłanów. W najbliższych miesiącach planowane jest utworzenie nowej parafii w Cantonnier.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.