Płock: misjonarze otrzymali z diecezji środki na działalność
30 lipca 2021 | 15:38 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Trzej misjonarze z diecezji płockiej, posługujący w Peru i na Jamajce, otrzymali z macierzystej diecezji wsparcie finansowe na swoją działalność: – Środki te zostaną przeznaczone na funkcjonowanie przedszkola, do którego w większości przychodzą dzieci z biednych rodzin – deklaruje ks. Kamil Kowalski, który przebywa obecnie na urlopie w Polsce. Aktualnie na misjach pracuje siedmiu księży z tej diecezji.
Diecezja płocka raz w roku przekazuje misjonarzom, którzy z nich pochodzą, po 1.000 dolarów na działalność misyjną. W ostatnim czasie tę istotną pomoc finansową przyjęło dwóch misjonarzy z Peru: ks. Marek Bruliński i ks. Zbigniew Rembała, a także ks. Kamil Kowalski, który od roku posługuje misyjnie na Jamajce.
Ks. Zbigniew Rembała jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego pw. Świętego Augustyna w Iquitos w Peru. Przekazane pieniądze trafią do tej uczelni, kształcącej obecnie kilkunastu młodych mężczyzn.
– Mimo pandemii nie przestaliśmy pracować nas sposobami szukania nowych powołań. Kiedy tylko minęła pierwsza fala zachorowań i zostały złagodzone restrykcje, do naszego domu formacyjnego przyjeżdżali na tygodniowe spotkanie powołaniowe ci, którzy chcieli zobaczyć i doświadczyć, jak wygląda życie seminaryjne. Z możliwości tej skorzystało kilkanaście osób. Ostatecznie na rok propedeutyczny 2020/2021 przyjętych zostało dwóch kandydatów – przekazuje rektor.
Z kolei ks. Kamil Kowalski, który od roku pracuje duszpastersko na Jamajce, zapewnia, że wykorzysta przekazane środki na działalność przedszkola parafialnego, które 6 lat temu zostało założone przy parafii Cambridge (diecezja Montego Bay). Duchowny ten jest członkiem Rady Szkoły, która zarządza placówką edukacyjną.
– Przekazane pieniądze zostaną wykorzystane na codzienne funkcjonowanie przedszkola, takie jak wyżywienie czy pensje dla nauczycieli. W przedszkolu uczy się około 60 dzieci, głównie z rodzin ubogich, część z nich uczy się zupełnie za darmo, inni płacą jedynie symbolicznie. Każdego dnia dzieci uczestniczą w apelu, wspólnie się modlą, śpiewają hymn Jamajki, słuchają katechezy – relacjonuje misjonarz.
Dodaje, że do jego zwykłych obowiązków, oprócz pracy w przedszkolu, należy codzienne sprawowanie Eucharystii, dystrybucja żywności dla najbardziej potrzebujących, organizacja spotkań formacyjno-integracyjnych dla młodzieży, a także liczne spotkania z wiernymi, na przykład podczas codziennych spacerów. Wiele rzeczy w parafii trzeba też wykonać samodzielnie, fizycznie.
– Katolików na Jamajce jest tylko 2 procent, dlatego specyfika pracy duszpasterskiej jest zupełnie inna niż w katolickiej Polsce. Są rzeczy elementarne, które trzeba wytłumaczyć Jamajczykom, na przykład czym jest celibat, którego nie rozumieją, widząc, że księża protestanccy mają rodziny. Mentalność mieszkańców Jamajki jest też inna niż Europejczyków. Poza tym na wyspie jest duża przestępczość, a nadzieję na zmianę tego stanu rzeczy może dać tylko praca duszpasterska z dziećmi i młodzieżą – uważa misjonarz z Wysp Karaibskich.
Aktualnie na misjach pracuje siedmiu księży z diecezji płockiej (Peru, Zambia, Jamajka, Brazylia, Rosja).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.