Górale po raz 40 dotarli przed Czarną Madonnę
31 lipca 2021 | 17:10 | jg | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Po 9 dniach wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonnę. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. – Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić – mówił metropolita krakowski.
Abp Jędraszewski w słowach skierowanych do górali odniósł się do wolności w kontekście prawa do życia dzieci nienarodzonych. – Trzeba znać stawkę wolności, a jest nią prawo do życia dzieci nienarodzonych, czy miłość kobiety i mężczyzny. Ona jest bardzo demolowana. Jako ludzie wolni mówmy nie wszystkim przeciwieństwom tego świata, które chce wpływać na nasze życie duchowe – zaznaczył abp Jędraszewski. – Świat z Chrystusem będzie bardziej rozsądny, wy ludzie gór to bardzo dobrze rozumiecie – podkreślił krakowski hierarcha.
Abp Marek Jędraszewski niemal z każdym pielgrzymem z 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę witał się osobiście. – Zauważyłem w waszych oczach wielką radość. Dziękują Wam za trud i poświęcenie, które było waszym udziałem w drodze na Jasną Górę – mówił krakowski hierarcha.
Tegoroczna Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę była jak zawsze podzielona na cztery grupy: z z Bachledówki, z Nowego Targu, z Rabki-Zdroju i z Orawy. Pątnicy ostatni etap pielgrzymki pokonywali w strojach regionalnych. Pokłonili się jak zawsze, leżąc krzyżem, Matce Boskiej Częstochowskiej, uczynili to przed ołtarzem na Wałach Jasnogórskich.
– Niesamowite było to dla mnie jak pewnego dnia pielgrzymkowego wędrowania wszyscy z nas, około stu osób przystąpili do sakramentu Komunii świętej. I to już był wielki owoc naszej pielgrzymki – mówiła Magda Leśniowska-Pabian, która na Jasną Górę pielgrzymowała z rodziną. Dla Jadwigi ze Starego Bystrego koło Ludźmierza jubileuszowa pielgrzymka była pierwszą na którą wyruszyła. – Będę wszystko robić, aby tu zawsze wracać pieszo. Przed Czarną Madonną składam wiele intencji, zgodę w rodzinie, zdrowie – mówiła pani Jadwiga. Andrzej z Nowego Targu odpowiadał za sekcję porządkową. – Nie było większych incydentów na szlaku. Kierowcy byli dla nas wyrozumiali – zaznacza Andrzej. – Więcej trudów było z noclegami, bo z racji pandemii spaliśmy w namiotach – dodaje.
„Wezwani do wolności” – pod takim hasłem górale z Podhala pielgrzymowali na Jasną Górę. Wędrówka zajęła im 9 dni, pokonali około 240 km, przeszli m.in. przez Kalwarię Zebrzydowską i Czerną. Inicjatorem pielgrzymek na Jasną Górę z Podhala są od 40 lat ojcowie paulini z Bachledówki koło Zakopanego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.