Modlitwa wdzięczności za kard. Wyszyńskiego na Jasnej Górze
03 sierpnia 2021 | 15:13 | it/BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
W 120.rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia także na Jasnej Górze trwa modlitwa wdzięczności za tego niezłomnego pasterza Kościoła i wielkiego czciciela Matki Bożej Jasnogórskiej. Do jego beatyfikacji sanktuarium przygotowuje się od lat, nie tylko przez modlitwę, ale także różne inicjatywy. 25 sierpnia przypomniane zostanie oratorium o Stefanie Kardynale Wyszyńskim – SOLI DEO PER MARIAM.
– Dziękujmy dobremu Bogu za tego Opatrznościowego Pasterza, na beatyfikację którego oczekujemy. Niech jego przykład życia, nauka, którą nam zostawił, pociągają nas do wielkiej miłości Boga i ludzi – mówił podczas porannej Mszy św. o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.
Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski przypomina, że prymas Wyszyński pozostawił w Sanktuarium swój głęboki ślad, bo „Jasna Góra była dla niego ołtarzem, amboną, miejscem, z którego mógł nauczać Naród jako Prymas”. – Zasięg tego nauczania stąd wówczas był największy, nie mieliśmy Internetu, telewizji, dostęp do radia też prawie nie istniał, pozostawały listy pasterskie i bezpośredni kontakt z tymi, którzy w wielotysięcznych tłumach gromadzili się na błoniach jasnogórskich – zauważa jasnogórski przeor.
Od 1982 r. na Jasnej Górze z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego z 27 na 28 dzień każdego miesiąca odbywały się nocne czuwania w intencji beatyfikacji ks. Prymasa. Teraz, gdy znana jest już data wyniesienia go na ołtarze, trwa błaganie o owoce tej beatyfikacji dla Kościoła i Narodu.
Do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego Jasna Góra przygotowuje się od wielu lat nie tylko przez modlitwę, ale także różne inicjatywy. Odbywały się np. cykliczne spotkania „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”, „Maryjne drogi do świętości Prymasa Jasnogórskiego” czy „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego. Wokół Milenijnego Aktu Oddania”. Podejmowane przez Paulinów i zaproszonych gości tematy ukazywały życie i posługę Sługi Bożego.
Szczególną okolicznością wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego na Jasnej Górze jest obchodzone 26 sierpnia święto Matki Bożej Częstochowskiej, kiedy ponawiane są Jasnogórskie Śluby Narodu, których jest on autorem.
W tym roku w wigilię święta a więc 25 sierpnia przypomniane zostanie oratorium o Stefanie Kardynale Wyszyńskim – SOLI DEO PER MARIAM.
To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Boga przez Maryję, w formie dziesięciu obrazów pieśni oratoryjnej – powstała z Inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Zakonu Paulinów. Libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, muzykę skomponowali dwaj krakowscy kompozytorzy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka.
14 lutego kard. Stefan Wyszyński jednym prostym zdaniem wypowiedział swój życiowy program: Wszystko postawiłem na Maryję. W obliczu narastającego zagrożenia swojego życia i życia Kościoła w Polce – Matce Najświętszej – oddał całe swoje życie, z Niej czerpiąc moc i siłę na wszelkie trudy służby Pasterskiej.
O szczególnych związkach prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego z Jasną Górą przypominają: pomnik „Pokora” przed wejściem do Sanktuarium, na którym przedstawiony jest ten Ojciec Narodu w geście przyklęknięcia i oddania czci Maryi oraz znajdujące się w Wieczerniku sgraffito ukazujące postać Prymasa na tle rzeszy pielgrzymów składających w 1956 r. Jasnogórskie Śluby Narodu.
Pomnik klęczącego Prymasa Tysiąclecia ma przypominać, że kard. Wyszyński był nie tylko wielkim nauczycielem, który uczynił z jasnogórskiego szczytu narodową ambonę, ale także człowiekiem wielkiej, żarliwej modlitwy, stawiającym zawsze na Jasnogórską Maryję.
Kard. Stefan Wyszyński sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim, bowiem całe jego życie upływało w łączności z Jasnogórską Maryją – Królową Polski. Pragnął zostać nawet paulinem. Z Mszą św. prymicyjną przyjechał na Jasną Górę, aby „mieć Matkę, która nie umiera”. Jego rodzona matka umarła, gdy miał 9 lat. Po sakrę biskupią przybył także na Jasną Górę, a w herbie biskupim i prymasowskim umieścił wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Mówił potem: „Matka Boża Jasnogórska w moim herbie to nie ozdoba, to program mego biskupiego i prymasowskiego życia”.
3 VIII 1901r. w Zuzeli k. Łomży urodził się kard. Stefan #Wyszyński, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim. To szczególny czciciel Królowej Polski: „Wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej i wiem, że nie będzie słabszą w Polsce, choćby ludzie się zmienili” pic.twitter.com/FA7Tz8i3nE
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) August 3, 2021
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.