„Rowerymka” wyruszyła z Białegostoku na Jasną Górę
03 sierpnia 2021 | 16:27 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Ta pielgrzymka to zaproszenie do głębokiej przemiany wewnętrznej, by móc potem pięknie iść przez codzienność, przez nasze życie, w drodze do domu Ojca” – mówił w białostockiej katedrze podczas Mszy św. na rozpoczęcie Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę, zwanej Rowerymką, bp Henryk Ciereszko, administrator archidiecezji białostockiej.
W homilii bp Ciereszko wskazał, że jest to przede wszystkim czas umocnienia duchowego, tworzenia i przeżywania wspólnoty oraz odkrywania Bożej miłości. Zachęcał do całkowitego zawierzenia się Maryi oraz czerpania z obfitych Bożych darów. „Pielgrzymowanie, które dzisiaj rozpoczynacie jest jednym z etapów pielgrzymowania do domu Ojca, pielgrzymowania, które trwa całe życie, dzień za dniem, krok o kroku” – wskazywał.
Na zakończenie Eucharystii bp Henryk pobłogosławił i posłał pielgrzymów na drogę.
Po czasie pandemii chętnych w tym roku było sporo mniej niż dwa lata temu. „W tym roku wyrusza nas 96 osób, podczas gdy dwa lata temu było nas 176. Największą liczebnie grupę stanowią pielgrzymi z Białegostoku, ale jest też grupa z diecezji drohiczyńskiej, z Łomży, z Gdyni, mamy osobę z Berlina. Muszę dodać, że w czasie istnienia pielgrzymki, a to już 9 lat, przewinęła się przez nią chyba cała Polska i pół Europy” – mówi ks. Krzysztof Maliszewski, kierownik pielgrzymki.
Najmłodszy pielgrzym tegorocznej Rowerymki ma 10 lat, jest też kilka osób po siedemdziesiątce, z których najstarszy ma 73 lata. Najliczniejsza wiekowo grupa to przedział 30-50 lat.
Trasa przejazdu jest taka sama jak w ubiegłych latach, z tą różnicą, że w tym roku, z racji na mniejszą liczbę uczestników, pielgrzymi wyruszyli w dwóch a nie w trzech grupach.
Hasło pielgrzymki „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” nawiązuje do aktualnego roku duszpasterskiego. „Chcemy zgłębiać tajemnicę Eucharystii, chcemy jeszcze bardziej ją zrozumieć, aby móc jeszcze pełniej ją przeżywać” – wskazywał ks. kierownik.
Obok bloku rekreacyjnego, podczas pielgrzymki jest przewidziany bogaty program duchowy, który obejmuje Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwy, konferencje. „Jesteśmy pielgrzymką, a nie rajdem rowerowym: jak sama nazwa wskazuje – rowerową pielgrzymką, czyli „Rowerymką” – zaznaczał ks. Maliszewski.
„To jest już moja siódma Rowerymka. Jadę, by u Matki Bożej naładować baterie na cały rok; jadę, bo nogi nie pozwalają iść. Chcę szczególnie modlić się za moje dzieci – mam dwie córki i syna, to ich szczególnie chcę polecić Maryi” – mówił przed wyjazdem Piotr.
„Wyruszam z tą pielgrzymką już po raz trzeci. Dlaczego rowerem? Bardzo lubię jeździć na rowerze, poza tym przy moich problemach ze stawami biodrowymi tak jest mi po prostu łatwiej. Na tej pielgrzymce wytwarza się szczególna atmosfera, gdy we wspólnym duchu jedziemy, pedałujemy, pożytkując swoje siły, by swoje i innych intencje wieźć na Jasną Górę i przedstawić Matce Bożej. Ta atmosfera i te wiezione w sercu intencje, to jest właśnie cała ‘magia’ Rowerymki. Na pewno warto pedałować dla Matki Bożej” – podkreślała Ewelina, która w tym roku namówiła na wspólne pielgrzymowanie Dominika. Poznali się dwa lata temu i już wtedy zrodził się pomysł wspólnego pielgrzymowania. „Nie ukrywam, że trzeba mnie było namawiać, ale myślę, że ostatecznie będę zadowolony” – dodał Dominik.
Pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 9 sierpnia. Zakończy się wspólną Eucharystią w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz Apelem Jasnogórskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.