Obchody 300-lecia dzwonu w Wędziagole
07 sierpnia 2021 | 17:49 | Wędziagolski Oddział ZPL, gie | Wędziagoła Ⓒ Ⓟ
Msza św. w języku polskim o godz. 9.00 w kościele św. Trójcy w Wędziagole w okręgu kowieńskim zainauguruje obchody 300-lecia dzwonu. Podczas liturgii będzie śpiewał chór „Ojczyzna” (z polskiego Węgorzewa). Msza święta w języku litewskim zostanie odprawiona o godz. 10.00.
Po nabożeństwach na przykościelnym terenie, przy starej dzwonnicy, z okazji jubileuszu zabrzmią utwory w wykonaniu gości z Polski oraz przy wtórze dzwonu – modlitwa Anioł Pański.
Wędziagoła liczy ok. 1800 mieszkańców, z czego 300-400 to Polacy. Działa tu prężnie Wędziagolski Oddział Związku Polaków na Litwie, który w niewielkim domku ma swoją siedzibę. Mieści się tu także biblioteka polskiej książki i prasy.
Do II wojny światowej 90% mieszkańców miasteczka stanowili Polacy. Miejscowy kościół pw. św. Trójcy pochodzi z 1664 roku, przebudowany został w 1885 roku.
Dzwon został odlany w 1721 roku przez Johanna Jacoba Dormmana – odlewnika dzwonów z Królewca w Prusach Wschodnich. Wykonany z brązu waży 320 kilogramów. Jego wysokość – 77 cm, szerokość – 81 cm. Umieszczono na nim wizerunek św. Pawła. Dzwon służy wędziagolskiej parafii św. Trójcy od 300 lat: zwołuje wiernych na modlitwę i odprowadza w ostatnią drogę. Swoim głosem wzbudzał patriotyczne uczucia ludzi tej krainy, nawołując do powstań 1831 i 1863 roku. Obwieszczał również o nadchodzących do miasteczka nieszczęściach, pożarach.
W świątyni znajduje się słynąca łaskami figura Chrystusa Ukrzyżowanego, otoczona licznymi wotami. Na wotum datowanym 1938 (rok ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między II RP a I Republiką Litewską) mieszkanki Wędziagoły – Wilkiewiczówny, wnuczki powstańców 1863 r., umieściły napis: „Dzięki Ci, Jezu, za odzyskanie zgody Litwy z Polską”.
Według tradycji do kościoła św. Trójcy w Wędziagole i cudownego krucyfiksu pielgrzymował z Kowna piechotą Adam Mickiewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.