Promoskiewscy prawosławni mają swego „boga” w Putinie – uważa kijowska badaczka
10 sierpnia 2021 | 14:11 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
Prawdziwym bogiem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) jest Wołodia Putin, a samą nazwę tego Kościoła należy jak najszybciej i gruntownie zmienić, żeby ludzie wiedzieli, dokąd chodzą, w kogo wierzą i komu dają pieniądze. Taki pogląd przedstawiła 9 sierpnia na swoim YouTubie ukraińska językoznawczyni Iryna Farion, należąca do partii „Swoboda” (Wolność), w komentarzu do niedawnej wielkiej procesji-pochodu członków UKP PM w Kijowie w rocznice chrztu Rusi Kijowskiej.
Nazwę UKP PM powinno się natychmiast zmienić na Rosyjski Kościół Prawosławny na Ukrainie (RKPwU), który jest oddziałem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji na Ukrainie – stwierdziła uczona. Dodała, że ludzie powinni wiedzieć, do jakiej cerkwi chodzą, komu dają swoje pieniądze i w jakiego Boga wierzą, gdyż bogiem tego Kościoła jest Wołodia Putin.
Zwróciła również uwagę, że Rosja nie ma żadnego związku z chrztem Rusi, gdyż wtedy jeszcze jej nie było. „Jak wiadomo, pierwsza wzmianka o Moskowii, której nazwa oznacza dosłownie «gniłowodna», sięga 1147 roku, podczas gdy Ruś, czyli Ukraina przyjęła po raz pierwszy chrzest za panowania księcia Askolda w 867 roku” – napisała Farion. Przyznała. że później nowa wiara upadła wskutek reakcji pogańskiej i trwały chrzest nastąpił za panowania księcia Włodzimierza Wielkiego w 988 roku, ale – zaznaczyła – wtedy także nie było Rosji.
Nawiązując do wielkiej procesji z udziałem wyznawców UKP PM oraz „biesowskich i diabelskich popów z Rosji” w Kijowie 27 lipca, językoznawczyni wskazała, że była ona niczym innym jak „okupacją Ukrainy”. „To, czego nie może osiągnąć żołnierz z bronią w ręku, najpewniej może zrobić wiara, zresztą w tym wypadku jest to pseudowiara” – podkreśliła autorka filmiku na YouTubie.
27 lipca ulicami stolicy Ukrainy przeszła wielotysięczna procesja z okazji 1033. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym nabożeństwem na Wzgórzu św. Włodzimierza, po czym jego uczestnicy – w zdecydowanej większości członkowie i zwolennicy UKP PM – udali się do Ławry Kijowsko-Pieczerskiej. Według organizatorów w procesji wzięło udział ok. 350 tys. osób, podczas gdy policja oceniła ich liczbę na nieco 55 tysięcy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.