Ostrów Wielkopolski: pogrzeb Jerzego Grzegorskiego, wieloletniego przewodniczącego Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego a Paulo
13 sierpnia 2021 | 12:29 | ek | Ostrów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
– Chciałbym podziękować Panu Jerzemu, że z wielkim zaangażowaniem wchodził w życie parafii, był ważną postacią dla Ostrowa i dla naszej diecezji, szczególnie u jej początków. Służył swoim oddaniem, a także czasem, pracą i kompetencjami – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim przewodniczył Mszy św. pogrzebowej Jerzego Grzegorskiego, wieloletniego przewodniczącego Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego a Paulo, współtwórcy świetlicy socjoterapeutycznej „Boże Podwórko”, korespondenta KAI dla diecezji kaliskiej w latach 1994-2000.
W homilii ks. kan. Adam Kosmała przypomniał sylwetkę zmarłego i wymienił najważniejsze dzieła, w które angażował się z pełnym oddaniem. Zaznaczył, że najbardziej był zaangażowany w niesienie pomocy osobom potrzebującym.
Dodał, że w 1960 r. został delegowany przez ks. prał. Stanisława Matuszczaka do Archidiecezjalnej Rady Charytatywnej w Poznaniu i pełnił tę funkcję od do 1992 r., czyli do powstania diecezji kaliskiej, w której nadal aktywnie działał.
Wskazał, że przez ponad 50 lat działał w Stowarzyszeniu Konferencji św. Wincentego a Paulo. – Był współtwórcą świetlicy socjoterapeutycznej „Boże Podwórko”. Niedawno kupił tym dzieciom za swoje pieniądze bardzo dobry komputer. Był inicjatorem festynów Rodzinnych w Michałkowie. Mimo wielu przeciwności był człowiekiem wytrwałym, pogodnym i uśmiechniętym. Zawsze interesował się pracą charytatywną członków pytając, w czym mógłby jeszcze pomóc, pomimo, że już pod koniec życia nie miał tyle sił. W zarządzie jednak pozostał do dnia swojej śmierci – mówił proboszcz ostrowskiej konkatedry.
Stwierdził, że te wszystkie działania zmarły podejmował ze względu na miłość do Pana Jezusa. – Jezus, który go wybrał i powołał, aby głosił Ewangelię życiem dla ubogich, tylko On zna wszystko dobro, które uczynił śp. Jerzy Grzegorski – podkreślał ks. Kosmała.
W swoim przemówieniu biskup kaliski wyraził uznanie i szacunek wobec działań pana Jerzego. – Postawa śp. Jerzego Grzegorskiego jest dla nas wezwaniem, abyśmy trwając blisko Boga byli także blisko tych, którzy są wokół nas, żebyśmy mieli wrażliwe i otwarte serca na tych, którzy cierpią i potrzebują pomocy. Niech jego przykład, jego piękne i dobre życie będzie dla nas ważnym poruszeniem i wezwaniem – akcentował duchowny.
Zaprosił wiernych do modlitwy w intencji zmarłego. – Chciałbym wyrazić najserdeczniejsze słowa solidarności i współczucia wobec rodziny, bliskich, przyjaciół i chciałbym wszystkich zaprosić, byśmy naszą wdzięczność i życzliwość wobec niego przekładali na język modlitwy, bo to najpiękniejszy dar, który możemy mu złożyć – powiedział bp Bryl.
Po Mszy św. głos zabrali: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, Irena Dutkowska, przewodnicząca Konferencji św. Wincentego a Paulo i Zbigniew Trybuła, wieloletni prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.
Ciało zmarłego spoczęło na Starym Cmentarzu.
Jerzy Grzegorski urodził się 4 grudnia 1929 r. w Poznaniu. W latach 1942-1945 razem z ojcem był współpracownikiem AK (łącznik, przekazywanie informacji). W 1949 r. wstąpił do Nowicjatu Zgromadzenia Księży Salezjanów w Kopcu k. Częstochowy. Nie został dopuszczony do ślubów ze względu na stan zdrowia. W 1963 r. ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu.
W latach 1982-1984 był członkiem Komitetu Odbudowy Pomnika Kardynała Halki-Ledóchowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1984-1988 organizował pielgrzymki do grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Był też współorganizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim. Od 1986 r. był współorganizatorem i działaczem sekcji polityczno-społecznej Ruchu Kultury Chrześcijańskiej Odrodzenie przy kościele św. Antoniego. Od 1988 r. uczestniczył w Duszpasterstwie Ludzi Pracy Solidarność Kaliska im. ks. Jerzego Popiełuszki przy klasztorze oo. jezuitów w Kaliszu.
Od 1956 r. był członkiem Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego à Paulo w Ostrowie Wielkopolskim, a potem przez wiele lat jego przewodniczącym. Był również przewodniczącym Zarządu Głównego w Warszawie. Zainicjował festyny rodzinne w Michałkowie. Był współtwórcą świetlicy socjoterapeutycznej „Boże Podwórko” działającej przy parafii konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Mocno angażował się w działalność Akcji Katolickiej. Był wieloletnim członkiem Rady i skarbnikiem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.
W latach 1994-2000 przekazywał KAI informacje z diecezji kaliskiej.
W roku 2002 został odznaczony przez Ojca Świętego Jana Pawła II Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.