Prawie 3300 osób uczestniczyło w 43. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę
14 sierpnia 2021 | 01:20 | rm | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Prawie 3300 osób uczestniczyło w 43. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Mszy świętej na zakończenie pątniczego przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. Hasłem pielgrzymki były słowa: Maryja nadzieją rodzin”. Transmisję z liturgii przeprowadziło Radio Plus Radom.
W homilii biskup Solarczyk wspominał kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ks. Romana Kotlarza. – W trakcie pielgrzymki rozważaliśmy Śluby Jasnogórskie i za chwilę je odnowimy. Stajemy w tajemnicy Ślubów, przywołując wyjątkowego świadka czasów Prymasa Tysiąclecia i czekamy na jego beatyfikację. To była pełnia czasu. Jego posługa to były śluby złożone 65 lat temu. Dla nas również to jest wyjątkowe doświadczenie znaków czasu, które dokonały się u nas w Radomiu, a czego znakiem są powiewające tutaj sztandary i transparent, uświadamiający, że 11 lat po Ślubach były wydarzenia w Radomiu w czerwcu 1976 roku. Chcemy dzisiaj dziękować za świadków wierności Bogu, ojczyźnie, umiłowania wszystkiego, co było i jest wpisane w rodziny tych świadków. Chcemy prosić o dobre poprowadzenie procesu ks. Romana Kotlarza, aby był ogłoszony błogosławionym. Stajemy w 30. rocznicę Światowych Dni Młodzieży i dziękujemy za świadka, jakim jest i był św. Jan Paweł II – mówił dalej biskup radomski.
Na koniec biskup podziękował pielgrzymom za trud drogi, którego podjęli się, idąc na Jasną Górę, a także pielgrzymom duchowym.
Na Jasną Górę dotarli między innymi pielgrzymi biegowi, którzy wyruszyli na Jasną Górę 11 sierpnia. – Fantastyczne, niewyobrażalne i trudne do opowiedzenia przeżycia zarówno duchowe, jak i łączące nas przez pasję biegową. To wszystko splecione z modlitwą, z trudem i wysiłkiem – rewelacja! Jesteśmy szczęśliwi, że dotarliśmy zdrowi i bez kontuzji – mówił Tadeusz Kraska ze Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”.
Pielgrzymów na Jasnej Górze przywitał arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Cieszę się bardzo, że witam pielgrzymów przed moim domem, bo Kościół jest domem i idziemy do Domu Matki. Ja jestem tylko stróżem albo ministrem Królowej Polski. Cieszę się i dziękujemy Bogu za to, że ludzie podjęli decyzję. Każdy z nas jest wolny, czy to rodzinna pielgrzymka z małymi dziećmi, czy młodzieżowa. Młodzi ludzie muszą być odzyskani dla Chrystusa i Kościoła – mówił abp Wacław Depo.
Pielgrzymom z grupy nr 21 całą drogę towarzyszył biskup Marek Solarczyk. – Pielgrzymka ma zawsze swoją wyjątkową i oryginalną wartość. To jest przede wszystkim doświadczenie wspólnoty ludzi, którzy przeżywają swoją wiarę, chcą ją rozwijać, umacniać, a czas pielgrzymki jest wyjątkowym darem od Pana Boga, żeby zobaczyć i potwierdzić to, co jest po ludzki ważne, ale i Pan Bóg swoje dary nam ofiarowuje – powiedział biskup Marek Solarczyk.
Na Jasną Górę z kolumną opoczyńską szedł ks. Sławomir Ogorzałek. – Kolumna opoczyńska pielgrzymuje w tym roku po raz 31. W tym roku w liczbie 640 pątników w pięciu grupach. Pielgrzymi byli bardzo „zgłodniali” spotkania między sobą, atmosfery pielgrzymki, modlitwy, ale przede wszystkim spotkania z Matką Bożą w Częstochowie, gdzie bije serce naszego narodu – powiedział ks. Ogorzałek.
W pielgrzymce uczestniczyło 3300 osób, w tym pątnicy z USA, Słowacji, Litwy czy Ukrainy. Towarzyszyło im ponad 80 księży i 25 kleryków.
Piesza pielgrzymka radomska wyruszyła na Jasną Górę 6 sierpnia. Dwa dni wcześniej na szlak wyszła grupa z Kozienic, a dzień wcześniej z Kuczek. 7 sierpnia do Maryi wyszli pielgrzymi ze Skarżyska-Kamiennej i Szydłowca, 8 sierpnia z Końskich, a 9 sierpnia z Opoczna. 11 sierpnia na Jasną Górę wyruszyła pielgrzymka biegowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.