Wyruszyła V Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej
14 sierpnia 2021 | 14:15 | kk | Zielona Góra Ⓒ Ⓟ
Z Zielonej Góry 14 sierpnia wyruszyła V Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Przez dwa i pół miesiąca pielgrzymi będą iść przez Polskę, Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię, aż na szczyt klimatyczny COP26 w szkockim Glasgow. Pielgrzymka rozpoczęła się 1 ekumenicznym nabożeństwem w Kościele parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze.
Modlitwie przewodniczyli bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce i bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Kościoła rzymskokatolickiego, którzy objęli patronat nad polskimi etapami pielgrzymki. – Boże dzieła zachwycają, ale niestety to, co z nimi robimy, coraz bardziej przeraża – podkreślił w kazaniu bp Waldemar Pytel.
– Wspólnie idźmy w drogę głosząc całemu światu, jak ważna jest odpowiedzialność za nasz świat i sprawiedliwość klimatyczną – dodał.
Na zakończenie pielgrzymów pobłogosławił bp Tadeusz Lityński. – Już po raz piąty ludzie z różnych krajów, różnych grup społecznych i organizacji zaczęli domagać się sprawiedliwych, ambitnych i trwałych środków ochrony klimatu oraz wsparcia dla najbiedniejszych w radzeniu sobie ze szkodami związanymi z klimatem – mówił bp Lityński.
– Pielgrzymów wysyłamy w drogę z Zielonej Góry do Glasgow i robimy to z błogosławieństwem, bo chcemy oddać ich pod Boże kierownictwo i opiekę – dodał.
Na zakończenie nabożeństwa biskupi oraz pielgrzymi, głównie z Niemiec, ale także z Polski, podpisali okolicznościowy list do papieża Franciszka, wyrażający jedność z myślą zawartą w encyklice Laudato si’ oraz zawierający prośbę o błogosławieństwo na pielgrzymią drogę. Oto jego fragment: „Chcemy iść z chrześcijańską wiarą, aby dać światu impuls do działań na rzecz ochrony powierzonej nam przez Boga ziemi i jej klimatu. Po drodze odwiedzimy miejsca, w których środowisko naturalne jest zagrożone, ale i te, które napełniają nadzieją na zrównoważony rozwój. Obejmiemy ziemię i ludzi modlitwą w imię Pana Jezusa Chrystusa”.
Polskie etapy potrwają do 18 sierpnia. Po drodze pątnicy będą przyjmowani przez parafie rzymskokatolickie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Cała pielgrzymka natomiast zakończy się 29 października w Glasgow, gdzie od 31 października do 12 listopada zaplanowano szczyt klimatyczny COP26.
Pielgrzymi chcą zamanifestować konieczność podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu i sprawiedliwości klimatycznej. Skuteczność tych działań będzie możliwa tylko dzięki międzynarodowej współpracy.
W pielgrzymce bierze udział międzynarodowa i ekumeniczna grupa pielgrzymów. Do udziału zaproszeni są wszyscy bez względu na wyznanie. Można również uczestniczyć tylko w wybranych etapach pielgrzymki.
Trasa pielgrzymki liczy 1476 km i obejmuje 77 dziennych etapów w czterech państwach: Polsce, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. W tym czasie pielgrzymi będą odwiedzać miejsca, w których środowisko naturalne jest zagrożone, jak również te, w których znaleziono rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Inicjatorami Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej są niemieckie środowiska ekumeniczne – diecezje rzymskokatolickie, krajowe Kościoły ewangelickie, kościelne organizacje charytatywne. Polskim współorganizatorem pielgrzymki jest Polska Rada Ekumeniczna. Inicjatywa jest realizacją idei Pielgrzymki Sprawiedliwości i Pokoju, do której zaprasza Światowa Rada Kościołów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.