Kołobrzeg: uroczystości odpustowe w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
15 sierpnia 2021 | 17:12 | wm | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ
Uroczystości odpustowe w bazylice konkatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu zgromadziły 15 sierpnia tłumy mieszkańców i kuracjuszy. Popołudniowej głównej Mszy św. przewodniczył ks. prof. Kazimierz Dullak, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego.
Homileta skupił się w kazaniu na przedstawieniu kilku aspektów roli Matki Bożej w życiu wiernych oraz znaczeniu modlitwy.
– To jest piękne, że w naszej polskiej pobożności że oddajemy cześć Matce Najświętszej w sposób szczególny w porównaniu z innymi narodowościami rozsianymi po całym globie. Warto się zastanowić jak wygląda ta nasza pobożność maryjna – mówił prof. Dullak, ukazując, że czasem przeakcentowujemy rolę Maryi, stawiając Ją na pierwszym miejscu przed Bogiem i Jego Synem. Grozi więc niebezpieczeństwo, że Maryję ubóstwiamy, stawiamy Ją na równi z Bogiem. Dlatego dziś przy tej okazji warto przypomnieć i powtarzać, że Maryja jest tylko człowiekiem. Jest szczególnie wybranym przez Boga człowiekiem do dzieł, które podjęła i zrealizowała w sposób doskonały. Ale jeśli jest człowiekiem to Ona na pewno nie pretenduje aby zająć miejsce Boga Ojca i Jego Syna Jezusa – zaznaczył duchowny.
Dalej kapłan mówił, że warto pobożność weryfikować, kontrolować czy nie odchodzimy od zdrowej pobożności charakterystycznej dla Kościoła katolickiego.
Na zakończenie przypomniał o konieczności naśladowania Maryi według słów: – Oto Ja służebnica Pańska, czy w konkretnym działaniu rozważając kolejne tajemnice różańca. Duchowny zaapelował aby każdego dnia prosić Boga by sprawił byśmy byli jak Maryja. Kiedy przeżywamy swój Krzyż i osobistą Golgotę zadajemy sobie pytanie: – Panie gdzie Ty jesteś, opuściłeś mnie, nie ma Ciebie, tak mi ciężko. A Maryja? – Ona stoi struchlała – powiedział prof. przypominając, że Bóg jest z nami jak był wtedy z Nią. Tylko my zapominamy a przypominamy sobie dopiero jak w polskim powiedzeniu: – gdy trwoga to do Boga, ale jak trwogi nie ma – to powiedzieć Mu dziękuję – przychodzi nam ciężko. Ona ciągle jest ze swoim Synem. Kapłan życzył aby w etapach naszego pielgrzymowania postępować jak Maryja. Słuchać Słowa Bożego w działaniu i modlitwie. A modlitwa – mówił prof. Dullak – to nie incydent z rana i z wieczora, to nie epizod niedzielny. Modlitwa to jest bycie z Bogiem na co dzień – podkreślił kaznodzieja.
W 101. rocznicę Cudu nad Wisłą i święta Wojska Polskiego poranne nabożeństwo odprawione zostało w intencji ojczyzny, żołnierzy i ich rodzin. W uroczystościach uczestniczyli m.in. wojskowy Poczet Sztandarowy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz miasta i samorządu.
Podczas każdej Mszy święcone były wiązanki ziół i kwiatów, jako podziękowanie Bogu za tegoroczne zbiory, na znak obchodów uroczystości Matki Boskiej Zielnej.
Z okazji parafialnego odpustu, Odnowa w Duchu św. Metanoia zorganizowała dla wiernych spotkanie w kawiarence pod plebanią, na którym przygotowano prezentację książek przeznaczonych do nabycia za dobrowolną ofiarę. Organizatorzy częstowali kawą i wypiekami. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na dofinansowanie organizowanych we wrześniu Warsztatów Pisania Ikon.
Dziś także odbyło się uroczyste pożegnanie sióstr felicjanek Michaeli i Weroniki, które zostają przeniesione do posługiwania na innych placówkach. Proboszcz konkatedry ks. dr Andrzej Pawłowski dziękował zakonnicom za pracę, podkreślając ich niezwykłe zaangażowanie.
Podczas każdej Mszy św. liturgię śpiewem ubogacał trzyosobowy zespół męski Vies Bonum. Śpiewacy: Szymon Burenkow – tenor, Edward Orłowski –baryton, Andrzej Szczerbakow – bas są Białorusinami pochodzenia polskiego, obecnie mieszkają w Warszawie, prosili o modlitwę za ich naród, który cierpi z braku wolności, prosili także o wsparcie finansowe na wydanie kolejnej płyty.
Zespół powstał w 2013 r. przy salezjańskiej parafii pw. świętego Jana Chrzciciela w Mińsku na Białorusi. Artyści wykonują utwory sakralne i ludowe w różnych językach. Obecnie koncertują głównie w rzymskokatolickich parafiach w całej Polsce. Po występach rozprowadzają płyty CD za dobrowolne ofiary.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.