Pielgrzymi z diecezji tarnowskiej wyruszyli w kierunku Jasnej Góry
17 sierpnia 2021 | 14:30 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
„W tym roku znowu fizycznie nie zrobimy wielu kroków w kierunku Jasnej Góry, ale możemy zrobić ważny krok w kierunku głębszego zrozumienia i przeżywania Eucharystii” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. rozpoczynającej 39. PPT na Jasną Górę. Została ona odprawiona w bazylice katedralnej w Tarnowie.
Rekolekcjom w drodze, które potrwają 9 dni towarzyszy hasło „Eucharystia daje życie”. Pielgrzymka ma formę sztafety. W pierwszym dniu na szlak wyruszyły pierwsze trzy grupy – ponad tysiąc osób.
Pielgrzymi przejdą trasę Tarnów – Zabawa wynoszącą 24 km. Wieczorem pątnicy wrócą do swoich domów a jutro na szlak przyjadą kolejni uczestnicy, by przejść następny odcinek sztafety.
Małżeństwo Iwona i Krzysztof kolejny raz biorą udział w pielgrzymce. – Wracamy ponieważ bardzo nas ciągnie, wszystkie dotychczasowe intencje zostały wysłuchane. Jest wyjątkowy klimat i ludzie. Można się wyciszyć od chaosu tego świata. Cenne jest braterstwo, które jest na szlaku. Nie mogliśmy się doczekać przybycia tutaj, bo mieliśmy chwilową przerwę – podkreślają małżonkowie.
W homilii bp Andrzej Jeż powiedział, że pielgrzymi wyruszający w drogę różnią się od turystów i podróżników. Nie kieruje nimi bowiem jedynie chęć zwiedzania czy poznawania świata, lecz przede wszystkim mają wytyczony cel i znają powód, dla którego wyruszyli w drogę.
– Jeśli więc chcemy stać się pielgrzymami – nawet jeśli tylko duchowymi – to powinniśmy zadać sobie trzy pytania – po pierwsze: 'Dokąd zmierzamy?”, po drugie: 'Po co tam idziemy? i trzecie: 'Z czym chcemy powrócić?”. Odpowiedź kryje się w haśle tegorocznej pielgrzymki, które brzmi Eucharystia daje życie” – powiedział.
Biskup wskazywał, że nie musimy każdego dnia wyruszać na pielgrzymkową trasę, bo nasz cel mamy na wyciągnięcie ręki: Eucharystia jest dostępna w każdym kościele.
„To bardzo ważne w sytuacji, gdy nasze pielgrzymowanie po raz kolejny będzie miało wymiar bardziej duchowy niż fizyczny. Ale nie zamartwiajmy się tym zbytnio. Doświadczeni pielgrzymi wiedzą, że jakości pielgrzymowania nie mierzy się liczbą kroków postawionych na drodze, lecz liczbą kroków wykonanych w głąb swego serca. Tegoroczna pielgrzymka ma więc także szansę okazać się bardzo owocna i pożyteczna dla naszego ducha” – podkreślił biskup diecezjalny.
Podczas rekolekcji pielgrzymkowych uczestnicy będą poznawali Mszę św. krok po kroku – począwszy od procesji na wejście, aż po końcowe błogosławieństwo.
„Dlatego też, jako cała wspólnota diecezjalna, chcemy każdego dnia gromadzić się w naszych kościołach na Mszy Świętej i na adoracji Najświętszego Sakramentu zakończonej Apelem Jasnogórskim, aby duchowo łączyć się z tymi, którzy tego dnia będą na trasie. To będą nasze rekolekcje w drodze. To będzie nasza duchowa droga w głąb Eucharystii” – dodał bp Andrzej Jeż.
Pielgrzymka sztafetowa jest dużym wyzwaniem, ale nie logistycznym tylko duchowym – mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT.
„Owoce będą zależały od tego w jaki sposób uda nam się przekazać główne idee pielgrzymki tym, którzy będą w domach uczestniczyć w rekolekcjach w drodze. Po przejściu jednego dnia na szlaku zachęcamy do duchowej łączności z pielgrzymką. Będą spotkania modlitewne w parafiach diecezji, transmisje radiowe i internetowe Mszy św. o 7.30 i Apelu Jasnogórskiego o 20.30. Mamy też aplikację aPPT ” – podkreśla ks. Zbigniew Szostak.
Materiały formacyjne przygotował ks. dr Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii. Konferencje skupiają się na istocie Eucharystii.
Nowością będą poznawane codziennie przez pątników cuda eucharystyczne z całego świata. Zastąpią one tradycyjny punkt pielgrzymkowego programu jakim jest „Postać dnia”.
W ostatnim dniu pielgrzymki, czyli 25 sierpnia pielgrzymi przyjadą do Częstochowy, by uroczyście wejść na Jasną Górę i pokłonić się Matce Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.