Śluby zakonne sióstr elżbietanek w Cieszynie
27 sierpnia 2021 | 16:03 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
„Chciejmy wypełniać wolę Pana, wypełniać stągwie naszego ślubowania wodą naszej ludzkiej ufności Jego słowu” – powiedział biskup środkowoafrykańskiej diecezji Kaga-Bandoro Zbigniew Tadeusz Kusy OFM podczas ślubów dwóch cieszyńskich elżbietanek. 26 sierpnia s. M. Antonina Kłaczek złożyła swoje śluby wieczyste, a s. M. Faustyna Wójcik swą pierwszą profesję w Zgromadzeniu Sióstr Św. Elżbiety III Zakonu Regularnego św. Franciszka.
Uroczystościom w parafii św. Elżbiety w Cieszynie przewodniczył pochodzący z Cieszyna bp Zbigniew Tadeusz Kusy OFM z Republiki Środkowej Afryki. W homilii duchowny nawiązał do ewangelicznej sceny przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej i odniósł ją do wydarzenia, jakim są śluby zakonne. Jednocześnie zachęcił siostry neoprofeski do naśladowania Maryi, trwającej zawsze, jak podkreślił duchowny, „w bliskości i jedności ze swoim Synem”.
„Zachowajcie w sercu i każdym działaniu jej słowa, kiedy wskazując na Jezusa, jak to czyni w Obrazie Jasnogórskim, mówi: zróbcie wszystko cokolwiek wam powie. A Jezus mówi nam przez Jego słowo, które chcemy czytać i rozważać oraz przyjąć je w naszej codzienności życia i służby. Pan Jezus mówi nam także przez znaki – przez sakrament, przez nasze relacje i spotkania we wspólnocie i z ludźmi, którym chcemy służyć, oraz przez wydarzania w Kościele i świecie” – wyjaśnił i zaapelował, by w pokorze i wierności „wypełniać wolę Pana”.
„Chciejmy wypełniać stągwie naszego ślubowania wodą naszej ludzkiej ufności Jego słowu, we wspólnocie Kościoła, który przyjmuje nasze śluby. A Jezus, nasz Pan przemieni tę wodę pokory i posłuszeństwa w wino Jego boskości i świętości. Niech się tak stanie!” – zakończył.
22-letnia siostra nowicjuszka Faustyna złożyła swe pierwsze śluby zakonne, a 29-letnia siostra junioratka Antonina wypowiedziała słowa ślubów wieczystych. Zakonnice odczytały własnoręcznie napisane dokumenty – akty profesji.
Siostry złożyły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Neoprofeski przyjęły poświęcone zewnętrzne znaki profesji zakonnej. Czarny welon z wiankiem mitrowym i koronkę franciszkańską otrzymała s. Faustyna, a s. Antonina, nad którą bp Kusy wypowiedział słowa modlitwy konsekracyjnej, przyjęła obrączkę, jako znak wieczystych zaślubin z Chrystusem oraz wianek mitrowy.
S. Antonina pochodzi z Bobrowników Śląskich, dzielnicy Tarnowskich Gór. S. Faustyna jest z Kaliny koło Lublińca.
Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka – bo tak brzmi pełna nazwa zakonu elżbietanek cieszyńskich – powstało w 1622 roku w Aachen w Niemczech. Do Cieszyna siostry trafiły z Wrocławia w 1753 roku. Rok później poświęcony został ich pierwszy klasztor, szpitalik i kaplica. Pod koniec XIX wieku elżbietanki rozpoczęły budowę nowego szpitala w Cieszynie. Został on oddany do użytku wraz z budynkami klasztornymi i kościołem 16 lipca 1903 roku.
Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety jest instytutem zakonnym na prawie papieskim o ślubach prostych, agregowanym do I Zakonu Świętego Franciszka. Siostry składają trzy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tworzą jedną rodzinę zakonną, mają jednakowe prawa i obowiązki. Głównym celem zgromadzenia jest pielęgnowanie chorych i pomoc w duszpasterstwie parafialnym.
Elżbietanki cieszyńskie mają placówki w Cieszynie (dom generalny), Zabrzegu, Miotku, Bytomiu-Łagiewnikach, Tarnawie, Skarżysku-Kamiennej i Dortmundzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.