Symbole Światowych Dni Młodzieży przebywały w diecezji radomskiej
29 sierpnia 2021 | 22:37 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, przebywały w diecezji radomskiej. Pierwszą stacją było sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Tam z młodymi spotkał się biskup radomski Marek Solarczyk. Młodzi przy symbolach podziękowali za 50 lat obecności ruchu oazowego w diecezji radomskiej. W nocy z soboty na niedzielę symbole przebywały w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu.
– Te wszystkie spotkania, tak jak dzisiaj u nas w Skarżysku, są wyjątkowym świadectwem, że Kościół żyje, że młodzi w tym Kościele naprawdę trwają. Cieszę się, że pielgrzymka tych symboli ŚDM właśnie to potwierdza – mówił bp Solarczyk.
W spotkaniu uczestniczył ks. Mariusz Wilk, dyrektor biura krajowego Światowych Dni Młodzieży w Polsce. – Kolejny raz symbole ŚDM są w diecezji radomskiej. Wciąż mamy w pamięci żywe obrazy pielgrzymki sprzed 6 lat. Cieszymy, że od tygodnia symbole są obecne w naszym kraju. Mamy wiarę, że staniemy się mocniejsi dzięki sile krzyża i Matce Bożej. Nasze pielgrzymowanie do Lizbony będzie piękną wspólną, drogą odnajdywania siebie w Kościele – powiedział ks. Mariusz Wilk.
Z symbolami ŚDM jeździ Michał Tomczyk z parafii NSJ w Radomiu. – To wspaniałe chwile w moim życiu. Symbole są radośnie przyjmowanie przez młodych. Wciąż mam w pamięci wydarzenia w diecezji tarnowskiej, gdzie symbole były licznie witane przez młodzież. To ogromne doświadczenie wiary – powiedział Michał Tomczyk.
Autokar z młodymi z Lipy przywiózł do Skarżyska-Kamiennej miejscowy proboszcz ks. Tomasz Waśkiewicz. – Cieszę się, że młodzi powiedzieli tak, by tu przyjechać. Młodzi chcą się angażować w życie wspólnotowe Kościoła. – przekonywał ks. Waśkiewicz.
Młodzi wyrażali radość, że mogli uwielbiać symbole ŚDM. – Mamy ogromne szczęście, że możemy jednoczyć z całym Kościołem. Mamy wspólnotę, w której możemy doświadczać Bożej miłości – mówili młodzi.
Krzyż i ikona Salus Populi Romani objadą prawie 4 tys. kilometrów, odwiedzając młodzież w 23 diecezjach w ciągu 12 dni. Symbole będą przebywać w Polsce po raz piąty w historii.
Drewniany krzyż wykonany został w 1983 r. Rok później z woli papieża św. Jana Pawła II, który określił krzyż jako znak miłości Jezusa Chrystusa do człowieka, postawiono go w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Krzyż ŚDM ma wysokość 3,8 m i waży 31 kg.
Drugi symbol ŚDM – to kopia ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani), która znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Ikona ma 118 cm wysokości i waży 15 kg.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był św. Jana Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.