IX Płockie Dni Żydowskie
01 września 2021 | 07:06 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Muzeum Żydów Mazowieckich (oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku) zaprasza na dziewiątą edycję Płockich Dni Żydowskich (1-3 września). Placówka przygotowała wydarzenia o zróżnicowanym charakterze. Łączy je wszystkie kultura i historia społeczności żydowskiej w Płocku, w Polsce i na świecie. IX Płockie Dni Żydowskie dedykowane są pamięci Mariusza Wojtalewicza, zmarłego w zeszłym roku kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich.
Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na IX edycję Płockich Dni Żydowskich: – Przygotowaliśmy dla Państwa trzy wydarzenia o zróżnicowanym charakterze, różnorodnym klimacie i z wyjątkowymi bohaterami w rolach głównych. Łączy je wszystkie tematyka – kultura i historia społeczności żydowskiej w Płocku, w Polsce i na świecie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Ze względu na pandemię, w muzeum może przebywać jednocześnie 20 osób, ale limit ten nie dotyczy osób zaszczepionych. Te proszone są o wypełnienie odpowiedniej deklaracji, dostępnej przy wejściu – przekazuje informacje dr Rafał Kowalski, zastępca kierownika muzeum.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 1 września o godz. 18.00, będzie to wernisaż wystawy
„Świat utracony. Fotografie Żydów polskich”. Wystawa z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie prezentuje życie Polek i Polaków pochodzenia żydowskiego przed wybuchem II wojny światowej. Podzielona jest na trzy działy: „Życie codzienne i praca”, „Wiara i życie”, „Kultura i nauka”.
Na fotografiach znaleźć można znanych pisarzy i osoby nieznane: szwaczki, ludzi modlących się, robiących zakupy na targu, szczęśliwie spędzających czas na plaży, dzieci i staruszki. Wystawę będzie można oglądać do 20 listopada.
W czwartek 2 września o godz. 18.00 zaplanowano spotkanie autorskie z Ewą Winnicką o książce „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”. Jest to opowieść o tytułowej dzielnicy nowojorskiego Brooklynu, gdzie przenikają się losy osób pochodzenia polskiego, żydowskiego, irlandzkiego i portorykańskiego.
Ewa Winnicka została trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press. Za książkę „Londyńczycy” otrzymała Nagrodę „Gryfia” oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a za „Był sobie chłopczyk” – nagrodę MediaTory (Studencką Nagrodę Literacką) i nominację do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Jest też autorką książek: „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson”, „Londyńczycy”, „Obywatel Stuhr” (wspólnie z Jerzym Stuhrem i Maciejem Stuhrem), „Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji”. Ponadto z Cezarym Łazarewiczem napisała „1968. Czasy nadchodzą nowe” i „Zapraszamy do Trójki”, a z Dionisiosem Sturisem – książki „Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia” i „Głosy. Co się wydarzyło na wyspie Jersey”. Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalski.
W piątek 3 września o godz. 18.00 rozpocznie się koncert Marcina Stycznia z zespołem „Lubię gadać z Leonardem”. Marcin Styczeń jest pieśniarzem, kompozytorem i autorem tekstów. Jeden z jego albumów muzycznych nosi tytuł „Lubię gadać z Leonardem” (patronat medialny nad nim objęła radiowa Trójka). Zawiera jedenaście piosenek wybranych przez niego z trzech ostatnich płyt Leonarda Cohena.
Marcin Styczeń przetłumaczył teksty na język polski (tłumaczenia zostały zaakceptowane przez spadkobierców Cohena), za ich aranżację odpowiada Marcin Kuczewski. – Tłumaczenie piosenek Leonarda Cohena było jak rozmowa z nim. Czasami się zgadzaliśmy, czasami różniliśmy się, ale generalnie patrzyliśmy w tym samym kierunku. Dla mnie Cohen to artysta, który pomimo głębokiego wewnętrznego mroku, depresji i pesymizmu szedł w stronę światła – podkreśla Marcin Styczeń.
***
Muzeum Żydów Mazowieckich powstało w Płocku w odrestaurowanej zabytkowej bożnicy – tzw. Małej Synagodze. Było to możliwe dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Synagoga Płocka i środkom unijnym. Koszt restauracji obiektu wyniósł 9 mln zł, w tym 7,7 mln zł wyniosło dofinansowanie z Unii Europejskiej, przyznane przez zarząd województwa mazowieckiego. Znajduje się w dwukondygnacyjnym budynku w stylu klasycystycznym. W ramach projektu odtworzono wygląd budynku z lat 60. XIX w.
Muzeum jest nowoczesną, edukacyjną i interaktywną ekspozycją, znajdują się w niej kioski informacyjne, zdjęcia, judaica, pamiątki, kolekcja obrazów Feliksa Tuszyńskiego z Izraela i multimedialna prezentacja. Dwóm salom wystawowym towarzyszy zaplecze konferencyjno-dydaktyczne, dzięki któremu muzeum staje się płockim centrum spotkań kultur. Od początku istnienia placówka prowadzi aktywną działalność kulturalną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.