Bp Lityński: jesteśmy spod znaku miłości ukrzyżowanej
01 września 2021 | 07:55 | kk | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
„Jesteśmy spod znaku miłości ukrzyżowanej” – przypomniał uczestnikom obchodów 39. rocznicy Gorzowskiego Sierpnia 1982 roku i 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. 31 sierpnia w gorzowskiej katedrze odbyła się Msza św., a po niej uroczystości patriotyczne przy Białym Krzyżu.
31 sierpnia 1982 r. 5 tys. mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i okolic zgromadziło się w centrum miasta obok katedry, by zaprotestować przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i delegalizacji NSZZ „Solidarność”.
Na wstępie Mszy św. biskup przypomniał, że dzisiejszy dzień to okazja, aby podziękować za tych ludzi, którzy mieli odwagę domagać się wolności i praw człowieka. – Tym, co było największym sukcesem zarówno ruchu społecznego Solidarność, jak i też Wydarzeń Gorzowskich, było wzajemne budowanie się dobrem. Ludzie na nowo uwierzyli w siłę i piękno dobra, które mieli w sobie. Uwierzyli, że tym dobrem mogą się wzajemnie umocnić. Budować tam, gdzie zwyciężała beznadzieja i niepewność – mówił kaznodzieja.
– Bóg przypomina nam dzisiaj, że to powołanie ciągle jest aktualne. Jako ludzie wiary jesteśmy dla siebie i świata tymi, którzy mają w sobie Bożą miłość. Dobro i pokój, którymi możemy czynić cuda codzienności. Jesteśmy przecież dziećmi światłości, takimi widzi nas Bóg. I codziennie jesteśmy poddani pokusie, ale nie możemy jej ulec, aby rodaka, obcokrajowca, mundurowego, wierzącego, czy nawet mającego inne poglądy polityczne, nazwać śmieciem lub grozić mu ostrym narzędziem. To nie jest etos Solidarności. Jesteśmy spod znaku miłości ukrzyżowanej i przebaczającej bo krzyż i ofiara Mszy św. łączy się z solidarnością. Inaczej Solidarność wyrasta z tych wartości – dodał.
Biskup odniósł się także do osoby kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikację będziemy wkrótce przeżywać. – Prymas tysiąclecia bardzo mocno angażował się na rzecz praw pracowniczych, powstawanie związków zawodowych i mediacji z ówczesną władzą. Priorytetem była dla niego jednak opieka duchowa nad pracownikami. Aby odpowiedni ukierunkować ich zmagania w budowaniu przyszłości narodu. Bez rządzy zemsty i odwetu – zauważył kaznodzieja.
Po Mszy św. odbył się uroczysty apel z ceremoniałem wojskowym, wręczenie odznaczeń, złożenie kwiatów pod Białym Krzyżem i występ artystyczny młodzieży. W trakcie uroczystości wręczono także odznaki i odznaczenia państwowe.
Podczas obchodów młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim zaprezentowała inscenizację historyczną wydarzeń Gorzowskiego Sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.