Na Kongresie Nowej Ewangelizacji o głoszeniu w różnych środowiskach
11 września 2021 | 11:18 | az | Łódź Ⓒ Ⓟ
Głoszeniu Ewangelii w różnych środowiskach poświęcony był drugi dzień VI Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbywa się w Łodzi. Podkreślano, że także współcześni chrześcijanie nie mogą zamykać się w swoich wspólnotach, lecz w imię Ewangelii powinni wychodzić z jej przesłaniem do wszystkich środowisk.
Kard. Luis Martines Sista z Barcelony wygłosił wykład na podstawie adhortacji papieża Franciszka „Evangelii gaudium”. Wskazał, że w 2050 roku do miast może przenieść się 70 procent ludności. Stąd ważna jest ewangelizacja w tej nowej rzeczywistości urbanistycznej, w której zmieniła się ludzka religijność. Miasto jest miejscem, w którym człowiek walczy o przetrwanie, ale poszukuje też Pana Boga.
Gość z Hiszpanii zwrócił wskazywał na postać proroka Jonasza, który mimo lęku głosił w Niniwie i ludzie poszli za głosem Pana Boga i nawrócili się. – Dlatego, zaznaczył, także współcześni chrześcijanie nie mogą zamykać się w swoich małych wspólnotach, ale z odwagą wyjść i ewangelizować.
Kard. Sista przypomniał, że w omawianej adhortacji Franciszek wyraźnie zauważył, że w mieście jest pokusa smutku, która wynika ze skupienia się na samym sobie. Z pomocą przychodzi nam ewangeliczna radość ze spotkania z Chrystusem.
Hierarcha powiedział, że celem ewangelizacji jest widzenie Kościoła jako miejsca uświęcenia, zbawienia. Musimy zauważyć szansę wielkich miast, jaką jest spotkanie z drugim człowiekiem, braterstwo.
W dwugłosie o realiach – peryferiach głos zabrała prof. Kaja Kaźmierska i ks. prof. Tomáš Halík. Badaczka z Uniwersytetu Łódzkiego oceniła, że być może członkowie Kościoła niezbyt wyraźnie dostrzegają ludzi najuboższych i niepełnosprawnych, którzy tworzą peryferyjność miasta we współczesnym świecie.
– Peryferia uczą nas pokory i konieczności osobowego podejścia do każdego, respektowania godności człowieka mimo wszystko, odczucia, że nie wszystko zależy ode mnie oraz docenienia wartości codzienności i wartości nawet niewielkich zmian – powiedziała prof. Kaźmierska.
Ks. prof. Tomáš Halík mówił o peryferiach Kościoła, o ubóstwie które dotyka sfery społecznej, psychologicznej, moralnej i duchowej. – Jezus nie przyszedł do sytych, lecz dla głodujących, nie dla zdrowych, lecz dla chorych, nie dla sprawiedliwych, lecz dla grzeszników. Zapraszał do stołu tych, których nikt nie zapraszał, miał i ma otwarte serce dla owiec zagubionych oraz dla zaginionych „synów marnotrawnych” – tłumaczył czeski duchowny.
Ks. Halík podkreślił, że Jezus relatywizuje dążenia autorytetów religijnych, które starają się zamknąć Boga miłości w granicach religijności, zakazów i nakazów, relatywizuje granicę między „my” i „oni”. Jednak jedyną absolutną rzeczywistością dla Niego jest miłość.
Prelegent podkreślił, że Jezus zachęca każdego chrześcijanina do cierpliwego głoszenia Dobrej Nowiny. – Jeśli chcemy rozmawiać o ludziach żyjących na granicy czy poza granicami Kościoła, to mamy do czynienia z ogromną liczbą ludzi bardzo różnego rodzaju. Tylko sam Bóg może ocenić, jak blisko czy daleko są oni od Kościoła Chrystusowego w jego pełni eschatologicznej – powiedział czeski duchowny.
Ks. prof. Grzegorz Strzelczyk w konferencji „Teologia przepowiadania online” mówił o wnoszeniu Ewangelii do nowej kultury. – Ważne, jak będziemy się zachowywać w relacjach, które są zapośredniczone za pomocą nowych mediów internetowych. Wiemy doskonale, że świadectwo słowa bez świadectwa życia potrafi być nieskuteczne, niewiarygodne – tłumaczył duchowny
Ks. Strzelczyk podkreślał, żeby obecność katolików w mediach była na wzór uczniów Chrystusa. – Chodzi o pewien ewangeliczny styl, w którym nie musimy mówić o Chrystusie, ale próbować dać ludziom, z którymi się komunikujemy, doświadczenie spotkania z Chrystusem – powiedział teolog.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.