Jak odnaleźć Boga w sztuce i w wielkim mieście?
11 września 2021 | 18:53 | az | Łódź Ⓒ Ⓟ
W Łodzi trwa ostatni dzień VI Kongresu Nowej Ewangelizacji. Zebrani wysłuchali wykładu profesora Władysława Stróżewskiego „Jak się spotkać z człowiekiem w zmiennych kategoriach (kodach) kultury”. Kolejnym punktem wydarzenia był panel dyskusyjny, który poprowadził o. Jacek Dubel CSsR, a uczestnikami byli: prof. Jarosław Gajewski, prof. dr hab. Bogusław Jasiński, aktor Adam Woronowicz, muzyk Joachim Mencel.
Artyści rozmawiali o tym, jak znaleźć Boga w sztuce i w wielkim mieście, które stanowi główny temat tegorocznego kongresu. Podkreślali, że Bóg jest w sztuce, ale trzeba dokonać wszelkich starań, żeby w tym wszystkim go nie zakryć, żeby artysta właśnie odsłaniał Boga.
Aktor Adam Woroniewicz opowiedział o swoim doświadczeniu życiowym, o mieście – Łodzi, w której wszystko się dla niego zaczęło. Jak wytłumaczył, Bóg wezwał go do przerażającego środowiska, żeby po prostu być.
Prof. Bogusław Jasiński stwierdził, że sztuka i Bóg nie są czymś paradoksalnym, ale bardzo się łączą. – My, robiąc w sztuce, odkrywając Boga, odkrywamy też siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy, nie udajemy.” Sztuka zaczyna się od odkrycia siebie – powiedział profesor.
Na pytanie, czy artyści widzą nadzieję dla sztuki, przez sztukę nadzieje dla świata, prof. Jarosław Gajewski wskazał, że trzeba uświadamiać artystom problem sztuki, która nawołuje: zmartwychwstań. Zauważono również, że ludzie naznaczeni przez Boga talentem są na służbie wsłuchiwania się w łagodny szmer istnienia.
– Chrześcijaństwo jest do przekraczania tego, co po ludzku jest nie do przekroczenia. Nie boję się o Kościół, bo jest w dobrych rękach, boję się o człowieka w sztuce – podsumował aktor.
Po odpowiedziach artystów słuchacze zadawali pytania gościom oraz dzielili się refleksjami z panelu.
Panel zakończył abp Grzegorz Ryś, który zaprosił wszystkich uczestników kongresu na dzisiejszy koncert „Dekalog. Ku doświadczeniu wolności” na Stadionie Orła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.