Papież spotkał się z przedstawicielami życia społecznego i politycznego Słowacji
13 września 2021 | 14:00 | tom, st (KAI) | Bratysława Ⓒ Ⓟ
Do krzewienia pokoju, braterstwa w oparciu o korzenie chrześcijańskie, sprawiedliwości i solidarności oraz pielęgnowania piękna bycia razem zachęcił papież Franciszek pięciuset przedstawicieli słowackiego życia społecznego i politycznego. Franciszek spotkał się z nimi dziś w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego w Bratysławie.
W słowach powitania prezydent Republiki Słowackiej Zuzana Čaputová pozdrowiła papieża w imieniu przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego, zapewniając Ojca Świętego, że jest w jej ojczyźnie serdecznie witanym gościem.
Čaputová w kilku słowach przypomniała dzieje Słowacji i zaznaczyła, że jest ona obecnie silnym członkiem wielkiej rodziny demokratycznych państw w Unii Europejskiej, dającej temu krajowi istotne międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa i dobrobytu. Podkreśliła znaczenie chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego jako istotnej część tożsamości kulturowej Słowaków. Wskazała na znaczenie sposobu, w jaki Franciszek głosi Ewangelię, która jest nie tylko dziedzictwem, lecz także jako „drogę, która przemienia naszą teraźniejszość i wskazuje nam jutro”.
Prezydent Słowacji przypomniała o kryzysach przeżywanych dziś przez ludzkość i zaznaczyła, że jedynym sposobem na ich przezwyciężenie jest współpraca. „Jesteśmy skazani na życie razem, a bez okazania wzajemnego zrozumienia i akceptacji tego nie osiągniemy” – stwierdziła. Zaznaczyła, że Ojciec Święty jest jednym z największych autorytetów moralnych i duchowych dzisiejszej ludzkości, przemawiając także do tych, którzy znajdują się daleko od widzialnych granic Kościoła katolickiego i przypomniała główne rysy nauczania społecznego papieża Franciszka.
„Ojcze Święty, przybywasz między ludzi przyjaznych i szczodrych, którzy szanują swoje tradycje i swoją ziemię, gdzie całe pokolenia rodziców i dziadków mają w wystroju swoich domów napis «Gość w dom, Bóg w dom». Wasza Świątobliwość, drogi papieżu Franciszku, witamy na Słowacji!” – powiedziała Čaputová.
Na wstępie przemówienia papież nawiązał do bogatych dziejów Słowacji, jej chrześcijańskich korzeni i podkreślił, że wzywają one ten kraj do bycia orędziem pokoju w sercu Europy, aby „wyróżniała się solidarnością, która przekraczając jej granice, może na nowo wprowadzić ten kontynent do centrum historii”.
Mówiąc o dziedzictwie Apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego, Franciszek zachęcił Słowaków do bycia dziś znakiem jedności i zarzewiem braterstwa. Zachęcił do szczególnej troski o najsłabszych. Ojciec Święty przypomniał, że w ujęciu chrześcijańskim „najsłabsi nie są postrzegani jako ciężar czy problem, lecz jako bracia i siostry, którym należy towarzyszyć i o których należy się troszczyć”. Podkreślił znaczenie sprawiedliwości, o dawaniu każdemu szansy samorealizacji. W tym kontekście zaapelował o walkę z korupcją.
Papież wskazał także na potrzebę zapewnienia wszystkim pracy, „aby nikt nie czuł się zepchnięty na margines i nie był zmuszony do opuszczenia rodziny i ojczyzny w poszukiwaniu lepszego losu”. Ojciec Święty zaapelował ponadto o solidarność i pobudzanie – zwłaszcza młodzieży – do troki o innych. „Życzę wam, abyście nigdy nie pozwolili, żeby aromatyczne smaki waszych najlepszych tradycji zostały zepsute przez powierzchowność konsumpcji i zysków materialnych. Ani przez kolonizację ideologiczną” – powiedział Franciszek. Zachęcił, by nie kierować postępu wyłącznie ku zyskom, a praw wyłącznie na potrzeby partykularne, lecz iść drogą ewangelicznych Błogosławieństw, z których wypływa chrześcijańska wizja społeczeństwa. Wskazał na potrzebę otwartości, dochowując wierności korzeniom.
Papież nawiązał do tatrzańskich szczytów, gdzie Bóg wydaje się bliższy. „Wasze góry łączą w jeden łańcuch różnorodne szczyty i krajobrazy, przekraczają granice kraju, by łączyć w pięknie różne narody. Pielęgnujcie to piękno, piękno bycia razem. Wymaga to cierpliwości i wysiłku, odwagi i dzielenia się, energii i kreatywności. Ale Niebo błogosławi właśnie to ludzkie dzieło” – podkreślił Ojciec Święty na zakończenie swego przemówienia do słowackich polityków.
Z Pałacu Prezydenckiego Franciszek pojechał do katedry pw. św. Marcina w Bratysławie, gdzie uczestniczyć będzie w spotkaniu z biskupami, kapłanami, seminarzystami, zakonnikami, zakonnicami i katechetami.
Treść papieskiego przemówienia publikujemy TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.