Góra św. Anny: rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali Bogu za plony
19 września 2021 | 18:09 | kda | Góra św. Anny Ⓒ Ⓟ
Rolnicy z diecezji opolskiej na Górze św. Anny dziękowali Bogu za plony. Do groty lurdzkiej w diecezjalnym sanktuarium przedstawiciele parafii i dekanatów przynieśli żniwne korony. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Paweł Stobrawa, pomocniczy biskup opolski. Korony pobłogosławił i pokropił wodą święconą.
– Podnosimy ku niebu całoroczny plon i dziękujemy za chleb – mówił w kazaniu bp Stobrawa – dziękujemy Bogu, dawcy i sprawcy życia za to, że co roku odnawia cud ziarna, które umierając, przynosi plon obfity. Spełnia się wyrażane codzienną modlitwą oczekiwanie „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Wy, rolnicy wiecie doskonale, że owoc waszej pracy i skuteczność waszego wysiłku zależy nie tylko od siły mięśni i wylanego potu oraz nowoczesnej techniki, ale przede wszystkim od Bożego błogosławieństwa. Podnosicie ręce ku niebu, prosząc o to błogosławieństwo w pracy. Rolnicy z pokorą śpiewają: „Boże z Twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy”. Wiedzą doskonale, że najlepiej uprawiona ziemia i najbardziej dorodne ziarno wsiane w tę ziemię nie przyniesie owocu, jeśli Pan Bóg nie da w odpowiednim czasie deszczu czy słońca.
– Człowiek potrzebuje czegoś więcej niż tylko dóbr materialnych – podkreślił bp Stobrawa. – Pismo Święte przypomina: „Nie samym chlebem żyje człowiek”. My wszyscy oprócz głodu fizycznego, oprócz głodu chleba odczuwamy również głód duchowy. Jesteśmy spragnieni wartości, których nie można przeliczyć na wydajność czy kwintale. Drodzy rolnicy, gromadźcie sobie skarby w niebie. Z tą samą gorliwością i zaangażowaniem, z jakim otaczacie ziemię, chciejcie się troszczyć o życie duchowe. Bardzo potrzebujemy waszych plonów, owoców waszej pracy, ale potrzebujemy również waszego bogactwa duchowego – waszych rodzin, waszego wkładu w życie społeczne i religijne. Zasiewajcie nieprzemijające ziarna dobroci, sprawiedliwości, miłości, życzliwości i pokoju. Potrzebują ich świat i człowiek współczesny.
W uroczystości brali udział przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, Izby Rolniczej i innych organizacji wiejskich. Starosta strzelecki Józef Swaczyna, witając rolników i gości, upomniał się zdecydowanie o szacunek dla chleba. Przypomniał, że w Polsce marnuje się co roku ok. 10 mln ton żywności.
Chleb z tegorocznych zbiorów na ręce ks. biskupa przekazali starostowie dożynek Andrea i Manfred Suchy. Są oni małżeństwem i gospodarzą w miejscowości Dziedzice w powiecie krapkowickim (dekanat krapkowicki był gospodarzem niedzielnych dożynek). – Za nami dobre żniwa – mówią starostowie. – Chociaż jesień była bardzo mokra. Po raz pierwszy odkąd gospodarzymy, nie udało się umyć siewnika zbożowego. Siało się praktycznie cały rok, bo w wielu miejscach nie można było wjechać w pole. Sądziliśmy, że z grudniowych zasiewów nic nie będzie. Kukurydzę sialiśmy dopiero pod koniec maja. Była fioletowa, bo było zimno. Dzisiaj wygląda jak nigdy. Nie mamy wątpliwości, że to Pan Bóg nam pomógł.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.