Diecezja sosnowiecka: Dom SZILO w Czeladzi rozszerza działalność
21 września 2021 | 07:53 | mw | Czeladź Ⓒ Ⓟ
Zakończenie remontu oraz otwarcie diecezjalnego domu SZILO w Czeladzi przypadło na okres zeszłorocznego lookdownu. Choć ośrodek należący do diecezji sosnowieckiej działa już od kilkunastu miesięcy, dopiero teraz rozpoczyna swoją pełną działalność.
Diecezjalny dom SZILO na przestrzeni ostatnich lat przeszedł całościowy remont, który pozwolił na dostosowanie obiektu do obowiązujących standardów sanitarnych, bezpieczeństwa i ekologicznych. Został także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Głównym celem podjętych prac było stworzenie w diecezji nowego miejsca, w którym różne instytucje, wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia mogłyby odbywać swoje cykliczne lub okazjonalne spotkania. Dom SZILO jest jednak również otwarty na organizację wydarzeń o charakterze świeckim – mówi ks. Paweł Tracz, dyrektor domu. Dodaje, że kaplica, w której przechowywany jest Najświętszy Sakrament posiada 45 miejsc siedzących.
– Dysponujemy także aulą ze 100 miejscami siedzącymi oraz pełnym wyposażeniem audiowizualnym, nagłośnieniem oraz 2 dużymi telewizorami. Nad dużą aulą znajduje się jeszcze balkon dla ponad 20 osób. Z 3 sal konferencyjno-bankietowych w wydarzeniach może wziąć udział ok. 20 osób na każdej sali. Mamy 33 miejsca noclegowe w 15 pokojach z łazienkami oraz jadalnię dla 45 osób.
Dom Szilo w Czeladzi w pierwszej kolejności będzie służył celom duszpasterskim i ewangelizacyjnym. Już teraz spotkania organizują tutaj Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, Rycerze Kolumba, czeladzka wspólnota Anonimowych Alkoholików. Odbywają się tutaj także spotkania formacyjne księży neoprezbiterów.
– Instytucja jest także otwarta na organizację wydarzeń komercyjnych, minikoncertów, wystaw malarstwa i fotografii, szkoleń, konferencji, kursów dla firm i instytucji w różnych wariantach i konfiguracjach, z noclegiem, z posiłkiem, z bufetem, z przerwą kawową. Dom diecezjalny nie posiada ustalonego cennika, a koszty wynajmu sal, noclegów i posiłków podlegają indywidualnej negocjacji – dodaje ks. Tracz.
Dom Szilo powstał 90 lat temu jako Dom Kawalera. Wybudowała go Kopalnia Węgla Kamiennego Santurn z myślą o młodych ludziach przyjeżdżających do Czeladzi z zamiarem podjęcia pracy w miejscowej kopalni. Po likwidacji kopalni budynek przez wiele lat użytkowało Zgromadzenie Misjonarzy z Mariannhill. Mieściło się tutaj m. in. miejsce wypoczynku dla księży i zakonników powracających z misji. Obecnie właścicielem domu jest diecezja sosnowiecka, która w trakcie wielomiesięcznego remontu przystosowała go do najwyższych standardów i wyposażyła w sprzęt umożliwiający organizację różnego rodzaju spotkań i wydarzeń.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.