Edukacja o Zagładzie poprzez Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach
24 września 2021 | 16:46 | dziar | Chmielnik Ⓒ Ⓟ
Warszawski bokser „Teddy” Pietrzykowski, artyści: Ryszard Horowitz i Roman Polański, nastolatka Anne Frank – to postaci, które poprzez film opowiedzą młodzieży o II wojnie światowej i Holokauście, w ramach trwających w Chmielniku od 29 września do 1 października, Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl, działający przy dawnej synagodze w Chmielniku, zbudowanej w XVIII wieku.
Filmowe spotkania adresowane są przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Na przeglądzie będzie obecna młodzież m.in. z Chmielnika, Buska – Zdroju, Pińczowa, Sobkowa, Szańca, Cieszkowych, Kielc.
Doroczny termin Spotkań nie jest przypadkowy. 6 października minie 79 lat od pierwszej deportacji Żydów z miejscowego getta do obozu Zagłady w Treblince. Poprzez filmowe przypominanie Holokaustu, ale i nieistniejącego już świata polskich Żydów, Świętokrzyski Sztetl chce upamiętnić ofiary, a zarazem edukować młodzież.
Na uczestników wydarzenia czeka Projekcja filmu „Mistrz” i spotkanie z Piotrem Głowackim – odtwórcą roli głównej. Wojenny dramat przedstawia losy polskiego pięściarza i więźnia KL Auschwitz nr 77, Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego.
Powrót do wojennego dzieciństwa i filmowe wędrówki po krakowskim Kazimierzu – to spotkanie, w ramach filmowego dokumentu pt. „Polański, Horowitz. Hometown” z artystami, wspominającymi czasy wojny i getta.
Zaplanowano także interaktywne warsztaty i wernisaż wystawy czasowej „Anne Frank. Historia na Dzień Dzisiejszy”.
Gościem specjalnym wernisażu będzie Edward Skubisz – holenderski teolog o polskich korzeniach i współpracownik Domu Anne Frank, którzy poprowadzi zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Zwieńczeniem wernisażu będzie projekcja filmu poświęconego żydowskiej nastolatce i autorce słynnego dziennika. Ekspozycja oraz pokaz filmu są częścią projektu „Diversity — Heritage — Inclusion. Past and present”, realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie, Dom Anne Frank w Amstedramie oraz „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.
Pracownicy i wolontariusze OEM Świętokrzyski Sztetl złożą kwiaty i kamienie pamięci na cmentarzu żydowskim w Chmielniku oraz przy pomniku w Suskrajowicach.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Edward Boudewijn Skubisz – urodzony w holenderskiej Bredzie, pracował jako teolog na Katolickim Uniwersytecie Nijmegen oraz jako katecheta, pastor świecki i trener w diecezji utrechckiej – w kościołach protestanckich i katolickich. Od 2004 do 2008 jako pastor z diecezji bredzkiej aktywny we Wrocławiu na rzecz edukacji dialogu. Założyciel Fundacji Dom Pokoju, w której pracował w latach 2005-2016. Aktualnie współpracuje z fundacją Anne Frank (Amsterdam) oraz z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Członek Klubu „Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu. Zajmuje się dziedzictwem i aktualizacją prac czworga wrocławskich teologów – Dietricha Bonhoeffera, Edyty Stein, Benno Jacoba i Kathariny Staritz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.