Nowe Skalmierzyce: rozpoczął się Festiwal Świętych i Błogosławionych „Ecce Homo”
24 września 2021 | 20:55 | ek | Nowe Skalmierzyce Ⓒ Ⓟ
W parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach rozpoczął się Festiwal Świętych i Błogosławionych „Ecce Homo”. Tematem organizowanego po raz drugi festiwalu jest bł. Edmund Bojanowski. Wydarzeniu towarzyszą wykłady, koncerty, pokazy filmów dokumentalnych o założycielu ochronek dla sierot.
Festiwal rozpoczęły spotkania edukacyjne dla dzieci i prelekcje dla młodzieży prowadzone przez siostry służebniczki Maryi z Lubonia i Pleszewa.
W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, który w homilii wskazując na życie bł. Edmunda Bojanowskiego podkreślał, że głęboka więź z Bogiem nie zamykała go na rzeczywistość, ale był otwarty i uważny na to, co działo się wokół niego.
– Edmund był człowiekiem uważnym, nade wszystko widział biedę, cierpienie ludzi, szczególnie dzieci. Chciałbym zostawić wam to słowo uważność na to, co dzieje się wokół nas – powiedział duchowny.
Zaznaczył, że bł. Edmund angażując się mocno w pomoc biednym dzieciom wiedział, że sam niewiele może zrobić i szukał osoby, które pomogą mu w tym dziele, zakładając zgromadzenie sióstr służebniczek. – Edmund uczy nas, abyśmy pracowali razem, bo ta praca będzie efektywniejsza – stwierdził kaznodzieja.
Podczas uroczystości bp Bryl wręczył Srebrny Pierścień Świętego Józefa Marii Bednarczyk-Antczak, która jest pomysłodawczynią i organizatorką Festiwalu Świętych i Błogosławionych „Ecce Homo”.
W ramach festiwalu wygłoszono dwa wykłady. O bł. Edmundzie Bojanowskim jako człowieku heroicznej wiary, prostoty, miłości i ufności w Bożą Opatrzność mówił ks. Jędrzej Machalski z UAM w Poznaniu. Z kolei prelekcję nt. „Wychowanie personalistyczne w koncepcji pedagogicznej bł. Edmunda Bojanowskiego” wygłosił ks. dr Jacek Zjawin z UAM w Poznaniu.
Na sobotę zaplanowano prelekcje: „ Chrześcijański sposób na życie” – s. dr M. Natalia Hagiel i „Działalność Sióstr Służebniczek w Pleszewie” s. dr M. Immaculata Kowalska. O godz. 18.00 Mszę św. odprawi ks. prał. prof. Paweł Malecha, postulator sprawy kanonizacyjnej bł. Edmunda Bojanowskiego, urzędnik Najwyższego Sądu Kościoła w Watykanie. Po Mszy św. będzie można obejrzeć film dokumentalny „Żyć dla innych”.
W niedzielę po Mszy św. dla dzieci w kościele Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach odbędzie się koncert zespołu Abba Pater Kids.
W czasie festiwalu będzie można obejrzeć wystawy poświęcone bł. Edmundowi Bojanowskiemu.
Pomysłodawcą zorganizowania Festiwalu Świętych i Błogosławionych jest Maria Bednarczyk-Antczak, która w rozmowie z KAI przypomina, że bohaterem pierwszej edycji festiwalu w 2019 r. był św. Brat Albert.
– Ideą festiwalu jest prezentacja tych, którzy swoim charyzmatem pokazują potrzebę bycia dla innych ludźmi dobrego serca. Taki był św. Brat Albert. Takich świętych i błogosławionych jest sporo. Bohaterem tegorocznego festiwalu jest bł. Edmund Bojanowski, człowiek świecki, który całe swoje życie poświęcił zakładając ochronki dla sierot – powiedziała pomysłodawczyni.
W tegoroczny festiwal mocno zaangażowały się siostry ze Zgromadzenia w Luboniu i Pleszewie.
Proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skamierzycach podkreśla, że 1 maja odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Edmunda do parafii, a parafialny oddział Akcji Katolckiej przyjął go jako swojego patrona. Z kolei w czerwcu parafianie modlili się przy grobie bł. Bojanowskiego w Luboniu.
Edmund Wojciech Stanisław Bojanowski (ur. 14 listopada 1814 r. w Grabonogu, zm. 7 sierpnia 1871 r. w Górce Duchownej) – polski działacz społeczny, twórca ochronek wiejskich, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP, beatyfikowany przez Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 r.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.