III Synod Archidiecezji Lubelskiej rozpoczęty
25 września 2021 | 17:17 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą św. w lubelskiej archikatedrze pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp Stanisława Budzika, rozpoczął prace III Synod archidiecezji lubelskiej. – To wydarzenie ma wzbudzić poczucie wspólnoty wśród wierzących, ma obudzić świadomość odpowiedzialności za Kościół. Będzie to synod słuchania wiernych, będących na mocy chrztu i bierzmowania aktywnym podmiotem misji Kościoła – powiedział hierarcha.
W swojej homilii abp Budzik mówił o inspiracji, jaką czerpie lubelski Kościół z postawy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, pierwszego powojennego biskupa tej diecezji. Otwarcie III Synodu zbiegło się w czasie z rocznicą internowania Prymasa Tysiąclenia w 1953 r. – Nowy błogosławiony swoje długie życie poświęcił Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. W ciężkim okresie, jakim było trzyletnie uwięzienie, pisał, że dziękuje Bogu za ten czas, że chce mu śpiewać Te Deum i Magnificat. Jaką heroiczną wiarę musi mieć człowiek, że w chwili krzyża dostrzega blask zmartwychwstania? – pytał kaznodzieja.
Odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II, metropolita lubelski przypomniał uczestnikom III Synodu zasady tworzenia komunii. – Duchowość komunii to przede wszystkim spojrzenie utkwione w tajemnicy Trójcy Świętej, która w nas zamieszkuje i której blask należy dostrzegać także w obliczach sióstr i braci żyjących wokół nas. To także zdolność dostrzegania w drugim człowieku przede wszystkim tego, co w nim jest pozytywne, co należy przyjąć i cenić jako dar Boży. To wreszcie umiejętność czynienia miejsca bliźniemu, wzajemnego noszenia ciężarów, odrzucania pokus egoizmu, które nieustannie nam zagrażają – przypominał arcybiskup.
Hierarcha zauważył, że lubelski synod zbiegł się w czasie oraz zakresie tematycznym z zaczynającym się za dwa tygodnie synodem powszechnym zwołanym przez papieża Franciszka. – To wydarzenie ma wzbudzić poczucie wspólnoty wśród wierzących, ma obudzić świadomość odpowiedzialności za Kościół. Będzie to synod słuchania wiernych, będących na mocy chrztu i bierzmowania aktywnym podmiotem misji Kościoła. Wierni świeccy mają być nie tylko obserwatorami czy widzami jak w teatrze, ale prawdziwymi uczestnikami, tymi, którzy mają także specjalną misję do wypełnienia – zapewniał abp Budzik.
Po homilii wszyscy uczestnicy synodu złożyli uroczyste wyznanie wiary na ręce metropolity lubelskiego.
W prace III Synodu Archidiecezji Lubelskiej zaangażowani są zarówno duchowni, jak i świeccy. Podczas spotkań i obrad pochylą się nad zagadnieniami związanymi z duszpasterstwem rodzin i młodzieży, powołaniem świeckich, powołaniem i kształtowaniem kapłanów, ze sprawami osób życia konsekrowanego, misji, ewangelizacji, liturgii, świadectwa miłosierdzia, ekumenizmu i dialogu z innymi religiami, a także dialogu z kulturą. Jest też specjalna komisja, która zajmie się materialnym (finansowym) wymiarem działania Kościoła.
Synodalne komisje tematyczne przygotowały konspekty dla zespołów parafialnych, proponując przeanalizowanie jednego z powyższych tematów. Zespół parafialny rozważa dany temat w odniesieniu do życia własnej parafii i dyskutuje nad nim. Swoją opinię oraz postulaty reform przekazuje do dekanatu, gdzie ma się dokonać synteza. W końcu materiał ten trafia do właściwej, tematycznej komisji synodalnej. Na podstawie tych oddolnych głosów każda z komisji przygotuje roboczy tekst pod obrady plenarne, diagnozujący sytuację w danej sferze oraz przygotowujący projekty czy rozwiązania na przyszłość.
Na podstawie zebranych odpowiedzi komisje synodalne wypracują „dokumenty robocze” pod obrady plenarne synodu. Poświęcone im będzie sześć sesji plenarnych, na każdej z nich opracowywane będą dwa tematy. Na samym końcu, drogą głosowania, zostanie przyjęty dokument końcowy synodu, obejmujący wszystkie te zagadnienia. Dokument ten zostanie przedstawiony do akceptacji i ogłoszenia metropolicie lubelskiemu. Prace komisji tematycznych wspierają jeszcze komisje: teologiczna, prawna i logistyczna. Całość koordynuje komisja główna.
W zgromadzeniu plenarnym uczestniczyć będzie ok. 200 przedstawicieli środowisk parafialnych i dekanatów, ruchów apostolskich i różnych grup społecznych, członkowie komisji synodalnych i sekretariatu synodu oraz tzw. członkowie z urzędu, reprezentujący instytucje diecezjalne. Zakończenie prac synodu planowane jest na jesień 2022 r.
Wszelkie informacje dotyczące synodu znaleźć można na oficjalnej stronie: https://www.synodlublin.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.