Ks. prof. Michał Drożdż: starość jest darem
25 września 2021 | 23:46 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
„Starość jest darem” – powiedział ks. prof. Michał Drożdż, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJP II w Krakowie. Był on jednym z prelegentów X Forum Nauczycieli i Wychowawców „Dar starości w wychowaniu” w Tarnowie. Jego organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Tarnowie.
„Ludzie w podeszłym wieku są niezastąpieni w podtrzymywaniu więzi między tradycją a nowoczesnością, inaczej będzie luka, wykorzenienie” – powiedział ks. Michał Drożdż.
Mówiąc o potrzebach ludzi starszych, prelegent podkreślił, że jakość życia ludzi starszych, ich rola w rodzinie, społeczeństwie jest miarą jakości społeczeństwa, jego moralności i poziomu dobrobytu.
Ks. Drożdż mówił też o starości jako procesie dojrzewania człowieczeństwa. „Starość jest szczególnym czasem budowania pełniejszego sensu życia. Można powiedzieć, że jest to szczególny okres dojrzewania człowieczeństwa, by „bardziej być”, niż „bardziej mieć” – dodał.
W spotkaniu uczestniczył ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP. Kapłan przed laty organizował spotkania założycielskie KSW w Tarnowie.
„Ten dar starości i mnie dotyka. Starość to dar dla młodych, a równocześnie trzeba nam ludziom starszym spojrzeć na to, co już za nami, jak przeżyliśmy nasze życie, czy mamy z czego ten dar złożyć młodemu pokoleniu” – dodał.
Ks. Kras odczytał list od Agaty Kornhauser-Dudy, która pogratulowała organizatorom wydarzenia i podziękowała nauczycielom za pracę zawodową i społeczną.
Pierwsza Dama podkreśliła, że temat Forum ścisłe wiąże się z zachodzącymi procesami demograficznymi, które zmieniają strukturę społeczeństw europejskich.
„Coraz częściej spotykamy się z osobami starszymi, które pełną różne obowiązki domowe, wspierają swoje dzieci i znajomych w codziennych trudach, lub po zakończeniu kariery zawodowej kontynuują pracę w roli wolontariuszy. Wywiera to bardzo pozytywny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną seniorów, którzy czują się – bo naprawdę są – niezwykle potrzebni i pomocni innym” – napisała Agata Kornhauser-Duda.
Magdalena Urbańska, prezes KSW Oddział w Tarnowie podkreśla, że nasze społeczeństwo starzeje się, stąd ważne są uniwersalne wartości przekazywane w rodzinie i w szkole. „Zmienia się model życia rodzin; każdy mieszka i żyje niezależnie, a zaledwie dwa pokolenia wstecz dominowały rodziny wielopokoleniowe żyjące razem. Jednocześnie świat się zmienia i stają przed nami coraz to nowe wyzwania, których nie można bagatelizować. Dlatego też zależy nam na zwróceniu uwagi na wychowanie międzypokoleniowe i relacje między pokoleniami w rodzinie, szkole, środowisku oraz spojrzenie na starość jako drogowskazu dla młodości, ale i na młodość jako podporę starości” – mówi organizatorka Forum.
O niesłyszących dziadkach i babciach mówiła podczas Forum dr hab. Ewa Domagała-Zyśk, prof. KUL.
Jak wskazywała prelegentka, osoby starsze, które źle słyszą wolą przebywać w samotności, nie biorą udziału w spotkaniach, na które są zapraszani, niektórzy niechętnie przyjmują aparaty słuchowe. Z badań wynika, że nawet dwie trzecie pacjentów, którzy powinni nosić aparaty słuchowe, nie wykupuje ich lub nie zakłada.
Gość Forum wskazała, że relacje rodzinne są dla seniorów zdecydowanie najważniejsze. W badaniach „Słuch polskich seniorów” osoby starsze wskazały, że słowa, których najbardziej, by im brakowało, gdyby przestali słyszeć, to „babcia/dziadek” oraz „mama/ tata” i „kocham cię”.
Ewa Domagała-Zyśk apelowała, aby nie bać się aparatów słuchowych, podkreśliła, że one poprawiają komfort życia. „Im wcześniej pacjent zacznie używać aparatu, tym większa szansa, że nauczy się lepiej wykorzystywać jego możliwości. Niedosłuch nie może stać się barierą” – powiedziała.
Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Tarnowie swoją oficjalną działalność rozpoczęło 23 lutego 1996 r.
Działa na rzecz nauczycieli, wychowawców i katechetów, rodziców, a także dzieci i młodzieży. Organizuje wykłady, fora, sympozja, spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin, dotyczące spraw wychowania i edukacji, a także zagadnień społecznych i etycznych w oparciu o naukę społeczną Kościoła. Począwszy od 1999 r. Oddział organizuje fora poruszające zagadnienia wychowawcze, zawodowe i społeczne.
W 2021 r. Stowarzyszenie obchodzi jubileusz 25 lat działalności w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.