Rokitno – Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka
02 października 2021 | 21:13 | kk | Rokitno Ⓒ Ⓟ
„Wszystko postawiłem na Maryję” – to hasło Diecezjalnej Pielgrzymki Róż Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka, która odbyła się 2 października sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. W tym roku podczas odpustu różańcowego wprowadzono uroczyście relikwie bł. kard. Stefan Wyszyńskiego.
Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Chcemy wyrazić wdzięczność Bogu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – mówił bp Tadeusz Lityński na wstępie Mszy św.
Hierarcha przywołał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego z 1947 roku: „Zżyjmy się z różańcem tak, byśmy go stale odmawiali, byśmy łatwo doń wracali, byśmy mu poświęcali wszystkie wolne chwile. Jak miłym i wiernym towarzyszem codziennych zajęć naszych może być różaniec!”. – Jego słowa do rodaków z 15 sierpnia 1947 roku znajdują swoje odzwierciedlenie w apostolstwie modlitwy różańcowej w naszych parafiach – mówił biskup.
Bp Lityński podziękował także członkom Żywego Różańca, zwłaszcza chorym i cierpiącym, za apostolat modlitwy podczas pandemii. – Jak on był ważny! Jak ta modlitwa podtrzymywała ducha i chroniła przed złem! – podkreślał biskup.
Przed Mszą św. wniesiono relikwie bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego, które rokitniańskie sanktuarium otrzymało dzięki życzliwości Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. – Zwróciliśmy się z taką prośbą ze względu na historyczne związki Prymasa Tysiąclecia z naszą diecezją – mówił ks. Piotr Bortnik, kustosz sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.
– Gdy prymas Wyszyński został uwięziony, duchowieństwo ówczesnej apostolskiej administracji gorzowskiej zaprotestowało. Kapłani podpisali sprzeciw wobec takiego postępowania. Pomyśleliśmy więc, że sanktuarium diecezjalne będzie właściwym miejscem, gdzie te relikwie powinny się znaleźć. Ale nie spodziewaliśmy się takich relikwii! To fragment włosa, a więc są to relikwie pierwszego stopnia, pochodzące z ciała błogosławionego – dodał.
Gościem pielgrzymki był ks. Wacław Grądalski, kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który wygłosił konferencję maryjną oraz homilię podczas Mszy św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.