Nowa konferencja biskupia w Azji Środkowej
05 października 2021 | 14:00 | st (KAI/SIR) | Nur-Sułtan Ⓒ Ⓟ
„Biskupi z radością informują, że dekretem z 8 września 2021 roku Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów ustanowiła nową Konferencję Biskupów Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu i Tadżykistanu” – poinformowano na stronie internetowej Kościoła katolickiego w Kazachstanie kilka dni po zebraniu plenarnym jego czterech biskupów i administratora apostolskiego, którzy spotkali się w Nur Sułtan 20 i 21 września.
Jest to nowy organ regionalny Kościoła katolickiego, podobny do takich instytucji jak Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) czy Rada Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM), który w tym przypadku obejmuje Konferencje Episkopatów Azji Środkowej. We wszystkich tych krajach – byłych republikach sowieckich – katolicy są niewielką mniejszością żyjącą w społeczeństwie w większości muzułmańskim. W Kazachstanie jest ich 120 tys. (w tym 10 tys. grekokatolików) na 18,75 mln ludności, w Uzbekistanie 3 tys. na 31 mln ludności, w Kirgistanie 500 na 5,6 mln ludności, w Turkmenistanie 200 na 5,1 mln ludności, a w Tadżykistanie 150 na 8, 4 mln ludności.
Podczas sesji plenarnej biskupów kazachskich, w której po raz pierwszy uczestniczył nowy biskup pomocniczy Karagandy, bp Jewgienij Zinkowski, dyskutowano o „procesie synodalnym w naszych diecezjach”, która powinna przynieść „nasze odpowiedzi na pytania o współodpowiedzialność w Kościele lokalnym, o udział wszystkich wiernych w życiu Kościoła”. Biskupi poruszyli też szereg spraw związanych z międzydiecezjalnym seminarium teologicznym w Karagandzie i krajowym Caritasem oraz odnowieniem narodowego wydawnictwa katolickiego „Credo”. Biskupi „wyrazili również zgodę na przetłumaczenie na język kazachski głównych modlitw: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu”. W dniach, w których odbywała się sesja plenarna, miało miejsce również upamiętnienie 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Kazachstanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.