Ks. Tykfer: wewnątrzkościelne i narodowe pojednanie istotnym wymiarem drogi synodalnej
05 października 2021 | 19:06 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Konsultacje w strukturach kościelnych – poprzez parafie i wspólnoty, konsultacje w grupach będących niejako poza strukturami Kościoła oraz konsultacje indywidualne – na takie możliwe kierunki działań w ramach diecezjalnego etapu rozpoczynającego się Synodu o synodalności wskazuje ks. Mirosław Tykfer, odpowiedzialny za prace Synodu w archidiecezji poznańskiej. Ks. Tykfer zwraca uwagę, że na obecnym etapie czekamy jeszcze na wypracowanie ogólnopolskiej metodologii działań Synodu. Podkreśla też, że niezwykle istotnym wymiarem drogi synodalnej, zwłaszcza w polskim kontekście, jest budowanie narodowego ale też wewnątrzkościelnego pojednania.
Ks. Mirosław Tykfer wyjaśnia, że opublikowane we wrześniu 2021 r. Vademecum Synodu o synodalności nie daje bardzo konkretnych wskazówek co do sposobu pracy w diecezjach, co zresztą nie byłoby możliwe. – Świat jest zbyt różnorodny, zbyt różne są sytuacje konkretnych diecezji. Watykan daje nam narzędzie, które można zastosować ale również dostosować: należy być kreatywnym w pewnej kontekstualizacji tego Vademecum – podkreśla.
W pierwszym etapie dostosowywania Vademecum do konkretnych warunków, zgodnie z zaleceniem Sekretariatu Synodu należy uzgodnić pewną wspólną metodologię na poziomie krajowym. – Nad tym pracują już biskupi w Polsce – powiedział ks. Tykfer. Kolejnym etapem będzie pytanie o to, w jaki sposób Synod ma przebiegać w poszczególnych diecezjach. Zasadniczo w ramach Vademecum zaproponowano 10 obszarów tematycznych dotyczących synodalności w Kościele dziś i tego, jak powinna ona wyglądać w przyszłości. – Nie wiemy jeszcze, czy w ramach naszej polskiej perspektywy będziemy zastanawiać się nad wszystkimi tymi tematami, czy wybierzemy tylko część, czy też zaproponujemy jakieś inne wątki – stwierdza ks. Tykfer.
Ks. Mirosław Tykfer informuje, że w archidiecezji poznańskiej wypracowywana jest już pewna koncepcja metodologii konsultacyjnej, choć jak podkreśla, na obecnym etapie należy jeszcze poczekać na koncepcję ogólnopolską. – Nasze propozycje nawiązują, zresztą zgodnie z tym co zostało zasugerowane w Vademecum, do doświadczeń Kościoła w Ameryce Łacińskiej, Australii, czy – z pewnymi zastrzeżeniami – w Niemczech czy Francji. Doświadczenia te wskazują na konieczność działań niejako w trzech kierunkach – stwierdza.
Jak podkreśla, pierwszy i najbardziej fundamentalny kierunek wiąże się z działaniem w strukturach kościelnych, poprzez parafie i poprzez wspólnoty kościelne. – Założenie Synodu jest takie, że – na ile to jest możliwe – wszyscy ochrzczeni w zasadzie powinni wziąć w nim udział – wyjaśnia.
Drugi kierunek – to próba zaangażowania w Synod grupy ludzi zewnętrznej wobec struktur kościelnych. – Mogą to być ludzie, którzy nie należą do wspólnot, nie przyjdą do parafii, nie chodzą do kościoła, a nawet nie są ochrzczeni, mogą to być migranci, członkowie jakichś mniejszości. Zależałoby nam, by móc ich wysłuchać a także by oni mogli w jakiś sposób i w jakiejś przestrzeni spotkać się także z ludźmi Kościoła, tak, by doprowadziło to do rozmowy i szukania wspólnej drogi.
Trzeci sposób konsultacji to indywidualne rozmowy i odpowiedzi na pytania, które zaproponował Watykan.
Zdaniem ks. Tykfera na potrzeby konsultacji synodalnych warto byłoby uruchomić bardzo dobrze przygotowaną platformę internetową, kompletną, zawierającą wszystkie informacje i stosowne instrukcje dla wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w prace synodu. Kapłan zwraca uwagę, że choć formalnie konsultacje trwają do kwietnia i w którymś momencie trzeba je podsumować po to, by stworzyć pewną syntezę, nie znaczy to wcale, że konsultacje muszą się zakończyć. Przeciwnie, nadal będą mogły zgłaszać się osoby i grupy pragnące rozmawiać i odnosić się do wybranych wątków. Jest to istotne zwłaszcza w odniesieniu do faktu, że synod ma być w istocie praktyczną szkołą synodalności, formą jej ćwiczenia i wprowadzania w życie.
Jak podkreśla ks. Tykfer, ważnym celem synodu jest wychodzenie do świata i pokazywanie, że Kościół może służyć ludziom, również tym, którzy do niego nie należą i należeć nie będą – jako znak jedności i narzędzie budowania braterstwa.
– W naszym polskim kontekście działanie na rzecz budowania braterstwa, pojednania narodowego jest być może nawet jednym z priorytetów drogi synodalnej. Jesteśmy w społeczeństwie, ale również w Kościele, ogromnie podzieleni. Droga wzajemnego słuchania jest drogą leczenia ran, które już zdążyliśmy sobie zadać – mówi ks. Mirosław Tykfer.
XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, zostanie uroczyście rozpoczęte w dniach 9-10 października 2021 r. w Rzymie i następnie 17 października w każdym Kościele partykularnym, czyli we wszystkich katolickich diecezjach na świecie. Pierwszy, diecezjalny etap Synodu potrwa do kwietnia 2022 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.