Wspólne Dziedzictwo – spotkania dla chrześcijan o relacjach z Żydami i judaizmem
07 października 2021 | 10:16 | dg, Forum Dialogu | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Rozpoczynają się zapisy na kolejną edycję programu „Wspólne Dziedzictwo: rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich”, organizowanego przez fundację Forum Dialogu. Do rozmowy zaproszeni zostali najwyższej klasy eksperci i wiodący działacze w tej dziedzinie. Spotkania online, tłumaczone symultanicznie na język polski, będzie prowadzić Zuzanna Radzik, teolożka i wiceprezeska Forum Dialogu.
„Wspólne dziedzictwo” to słowa, które powracają w dokumencie Nostra Aetate 4, Soboru Watykańskiego II, na określenie więzi, jaka łączy chrześcijan i Żydów ze względu na wspólną przeszłość i zakorzenienie chrześcijaństwa w dziedzictwie judaizmu. Program „Wspólne Dziedzictwo” to rozpoczęta w 2019 r. inicjatywa Forum Dialogu zrodzona z przekonania, że prawdziwa zmiana relacji polsko-żydowskich musi w Polsce włączać również liderów społeczności chrześcijańskich i mieć także wymiar religijnego namysłu nad wspólnym dziedzictwem historii i religii, które łączy obie strony dialogu.
W 2019 r. w ramach programu odbyły się trzy seminaria angażujące 21 uczestników programu – liderów i liderki z różnych kręgów Kościołów chrześcijańskich działających w Polsce. Program został przemyślany jako całoroczny proces, który zakładał nie tylko wprowadzenie liderów i liderki środowisk chrześcijańskich w Polsce do problematyki relacji chrześcijańsko-żydowskich oraz umożliwienie bezpośredniego spotkania z żydowską perspektywą na kwestie teologiczne, historyczne i społeczne, ale przede wszystkim uwrażliwienie ich na potrzebę poruszania tych tematów w swoich środowiskach, na które mają wpływ.
– Było to dobre i twórcze doświadczenie spotkania z ludźmi, dla których relacje chrześcijańsko-żydowskie są istotnym elementem ich myślenia i postaw życiowych. Dla mojej skromnej działalności w obszarze dialogu udział w tym seminarium dodał mi rzetelnej wiedzy oraz światła i energii do podejmowania nowych wyzwań w kraju – mówi KAI ks. Andrzej Perzyński, uczestnik pierwszej edycji Wspólnego Dziedzictwa.
W 2021 roku program przybrał nową postać. Z zamiarem dotarcia do dużo szerszej publiczności z ciekawym merytorycznie programem organizatorzy przygotowali bardziej otwartą formułę programu. „Wspólne Dziedzictwo: rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich” to cykl otwartych spotkań online, skierowanych do osób zainteresowanych tym tematem ze środowisk chrześcijańskich w Polsce.
– W tych rozmowach chodzi nam o poznawanie relacji chrześcijańsko-żydowskich zarówno od strony historii, współczesnych relacji, ale też osobistych i praktycznych doświadczeń naszych rozmówców. Chcemy również w naszym cyklu pokazywać judaizm jako żywą wspólnotę wiary szukającą dróg i form bycia we współczesnym świecie. Zbyt często bowiem chrześcijanie ignorowali rozwój judaizmu i jego różnorodność w swojej teologii – mówi Zuzanna Radzik, wiceprezeska Forum Dialogu.
Spotkania rozpoczną się 12 października, godz. 19.00. Na tym spotkaniu mowa będzie o jesziwie, czyli wyższej szkole talmudycznej. Gościem będzie rabin Jeffrey Fox, rosz Jesziwa (hebr. rektor) w Yeshivat Maharat, który opowie o tym, czym jest i jak wygląda codzienność jesziwy. Jesziwa Maharat jako pierwsza w świecie ortodoksyjnego judaizmu zdecydowała się kształcić kobiety do ról przywódczych. Biegłe w prawie żydowskim i teologii absolwentki używają tytułów maharat i raba, de facto pełniąc funkcję rabinów. Dlatego szerzej poruszony będzie temat ortodoksji i tego, na ile można ją otworzyć lub poszerzyć, dostosowując do współczesnych potrzeb. A wobec zmieniającej się rzeczywistości ortodoksji wyjaśnione zostaną np. kwestie takie jak współczesna rola rabina, a także jakich przewodników religijnych potrzebuje współczesna społeczność ortodoksyjnych Żydów.
28 października tematem będzie żydowska perspektywa na zmianę relacji chrześcijańsko-żydowskich w XX i XXI wieku. Gościem spotkania będzie rabin Davidem Rosenem, dyrektor ds. międzyreligijnych w American Jewish Commitee, zaangażowany w relacje z Watykanem oraz w globalne sieci dialogu międzyreligijnego.
23 listopada rozmowa dotyczyć będzie współczesnych rytuałów, czyli judaizmu przemyślanego na nowo. Gościnią spotkania będzie Aliza Kline, współzałożycielka i dyrektorka generalną organizacji OneTable, która angażuje dziesiątki tysięcy młodych Żydów poprzez kolacje szabatowe prowadzone przez rówieśników. Wcześniej Aliza Kline stworzyła w Bostonie mykwę Mayim Hayyim, której sukces pokazuje, że pozornie archaiczny zwyczaj może stać się praktyką współczesną i niosącą nowe znaczenia.
14 grudnia tematem będzie zjawisko filosemityzmu i judaizacji we współczesnym chrześcijaństwie. Z rabinem Davidem Sandmelem, dyrektorem ds. międzyreligijnych w Anti-Defamation League, poruszony zostanie temat chrześcijan, którzy nawiązując do korzeni chrześcijaństwa w judaizmie czerpią z rytuałów tego drugiego. Rabin opowie też, jak czują się z tym Żydzi.
Więcej informacji w wydarzeniach na profilu FB Forum Dialogu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.