Szkoły papieskie pielgrzymowały na Jasną Górę
08 października 2021 | 06:01 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Z udziałem ponad 5 tys. uczniów i nauczycieli z 110 placówek na Jasnej Górze odbyła się XXI Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II. Spotkanie było dziękczynieniem za błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. – To wyraz naszej pamięci, szacunku i uznania dla Jego życia i posługi pasterskiej – podkreślali organizatorzy.
Jasnogórskie pielgrzymki są kolejnym świadectwem budowania żywego pomnika świętemu Janowi Pawłowi II. Stanowią także przygotowanie do Dnia Papieskiego. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Nie lękajcie się”.
W powitaniu przeor jasnej Góry o. Samuel Pacholski zachęcał młodzież do refleksji jak dziś Jan Paweł II odniósłby się do tego, co stanowi treść naszej codzienności. – Czy pochwaliłby podejmowane plany i zamierzenia? Czy ucieszyłby się możliwościami, jakie współczesnej edukacji daje rozwój technologii internetowych, mobilne nauczanie, wdrożone programy szkolne? – pytał przeor i zauważył, ż choć pewnie papież by się ucieszył, to nie w sposób bezkrytyczny, „bo jako autentyczny prorok, potrafił szybciej niż inni wychwycić, nazwać i prawidłowo przeanalizować możliwe zagrożenia”.
– Jestem przekonany, że niezależnie od okoliczności św. Jan Paweł II powiedziałby dzisiaj „dobrze, że tutaj jesteście, u Matki, bo ona najlepiej wie, co kryje serce każdego i każdej z was. (…) Maryja potrafi rozwiać wasze młodzieńcze obawy i sprawić byście z optymizmem i wiarą patrzyli w przyszłość – mówił o. Pacholski do młodych.
Po raz pierwszy ze społecznością szkół papieskich modlił się w pierwszy dzień pielgrzymki, 6 października ich nowy duszpasterz, obecny ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk. Głównej Mszy św. przewodniczył dziś dotychczasowy wieloletni duchowy opiekun Rodziny Szkół Jana Pawła II radomski biskup senior Henryk Tomasik.
„Nie lękajcie się otwórzcie drzwi Chrystusowi” zachęcał w homilii uczestników pielgrzymki za ich patronem bp Tomasik. Podpowiadał młodym wzory pięknych relacji z Chrystusem w osobach Św. Jana Pawła II, bł. kard. Wyszyńskiego i bł. nastolatka, pasjonata Internetu bł. Carlo Acutisa.
– Dziękujemy Panu Bogu za piękne wzory błogosławionych i świętych, z których młodzi ludzie mogą czerpać wzór. Rozmawiajmy z Chrystusem na co dzień – „Panie ty wiesz, że cię kocham”, to jest nasza autostrada do nieba – zachęcał kaznodzieja.
– Św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński to są dla nas dwie nierozerwalne postacie, bez których nie byłoby naszych pielgrzymek. Łączyła ich Matka Boża Częstochowska i Jasna Góra, dlatego i my tu jesteśmy – powiedział Zbigniew Gumiński. Pomysłodawca i współzałożyciel Rodziny Szkół im. Jana Pawła II wyjaśniał, ze słowa „Nie lękajcie się” to zawołanie św. Jana Pawła II, ale również uosobienie życia Prymasa Tysiąclecia.
Wychowawcy podkreślali aktualność papieskiego przesłania: budowania życia na Dekalogu, a także głoszenia prawdy o godności osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci, troski o chorych czy cierpiących.
Zdaniem Marioli Nawrockiej-Roweckiej, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 380 im. Jana Pawła II w Warszawie papież przekazywał ważne wartości dla każdego człowieka, które aktualne są w każdym pokoleniu. – Wybraliśmy takiego patrona, ponieważ był wyjątkowym człowiekiem, który dawał przykład, jak być odważnym, mówić prawdę i przeciwstawić się złu – uzasadniała nauczycielka. Przekonywała, że w nowych formach można w atrakcyjny sposób przekazywać dzieciom najważniejsze przesłanie patrona. W warszawskiej szkole organizowane są np. wycieczki rowerowe, gry i zabawy, dzieci wyjeżdżają na spływy kajakowe śladem Jana Pawła II. – Pokazujemy patrona jako człowieka, który był miłośnikiem przyrody czy teatru. Szkoła organizuje również różne uroczystości oraz rodzinne wydarzenia, które mają na celu poszerzenie wiedzy o jego nauczaniu.
Dyrektor warszawskiej szkoły zwróciła uwagę na to, że bycie dobrym człowiekiem nie polega tylko na czynieniu wielkich rzeczy. – „Nie trzeba rzeczy niezwykłych czynić, ale takiego prostego, zwyczajnego bycia dobrym człowiekiem, okazywania sobie szacunek” – zauważyła Nawrocka-Rowecka.
Dumę z patrona szkoły wyraził Jakub z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gromniku – – Sporo się modliłem do Jana Pawła II i cieszę się, że to on jest akurat moim patronem. Uczę się od niego przede wszystkim pokory, posłuszeństwa i spokoju w życiu – opowiadał nastolatek. Licealista przyznał także, że nauczanie nowego polskiego błogosławionego kard. Wyszyńskiego też jest mu bardzo bliskie. – Za jego wstawiennictwem nieraz prosiłem o pomoc. Jasna Góra łączy tych patronów. Ja też pielgrzymuję tutaj kolejny raz. Czujemy tutaj obecność Boga jest to najlepsze miejsce na modlitwę – podkreślił uczeń, który należy tez na co dzień do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
– Dzisiaj z pocztem sztandarowym reprezentujemy naszą szkołę, jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Papież jest dla nas bardzo ważną osobą, przedstawicielem Polski, kiedyś był w Watykanie, dziś jest świętym – zauważył z kolei Norbert ze Szkoły Podstawowej w Golęcinie.
– Nasza szkoła przyjechała tutaj prosić o zdaną maturę i wypraszać u naszego patrona potrzebne łaski. Z racji tego, że jesteśmy szkołą mundurową, to zostały nam przypisane konkretne funkcje np. kierowania ruchem i zapewnienia bezpieczeństwa uczniom. Moja mama mnie uczyła o św. Janie Pawle II, także w szkole rozmawialiśmy dużo o nim. Dla mnie to bardzo ważna osoba i jestem dumna, że mam takiego patrona – mówiła Wiktoria z Zespołu Szkół Policyjnych w Gromniku.
Na zakończenie Mszy św. młodzież zawierzyła społeczność szkół im. Jana Pawła II Matce Bożej.
W imieniu zgromadzonej wspólnoty list jedności z papieżem Franciszkiem odczytali młodzi pielgrzymi.
W Polsce i na świecie funkcjonuje ponad 1,2 tys. placówek oświatowych pod patronatem Jana Pawła II. Należący do Rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania Patrona.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.