Bp Jarecki: w Watykanie nie pomijano relacji Kościół- państwo
20 października 2021 | 18:21 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Spotykając się z przedstawicielami poszczególnych kongregacji przeżywamy autentyczną atmosferę synodalną, okazywania wspólnej troski o Kościół. Nikt nikogo nie blokuje, rozmawiamy w atmosferze szczerości, nie ma jakiekolwiek skrępowania – powiedział podczas briefingu w Watykanie biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, Piotr Jarecki. Przedstawił też dziennikarzom tematy poruszone w jego wprowadzaniu w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Jako pierwszy punkt hierarcha wskazał na konieczność promowania nauczania społecznego Kościoła. W misji ewangelizacyjnej nie można być bowiem oderwanymi od rzeczywistości, w której żyjemy. Trzeba ją przekształcać ku królestwu Bożemu – zaznaczył. Nauczanie społeczne musi być wprowadzane do katechezy, aby inspirowało całość życia ludzkiego.
Następnie biskup Jarecki nawiązał do wczorajszego spotkania w Sekretariacie Stanu i wypowiedzi sekretarza ds. stosunków z państwami, abp Richarda Gallaghera oraz poruszanej tam kwestii właściwego realizowania autonomii i współpracy między Kościołem a państwem. „Kościół i państwo są autonomiczne, ale ponieważ służą tym samym ludziom, to powinny ze sobą współpracować. Staraliśmy się ukazać całościowy, obiektywny obraz sytuacji” – powiedział warszawski biskup pomocniczy. Podkreślił, iż konieczne jest, aby głos Kościoła był głosem sumienia, żeby działania polityków oceniać w świetle wartości i zasad nauczanych przez Kościół. „Mówiliśmy także o tym, że Kościół hierarchiczny nie powinien brać strony jednej opcji politycznej, żadna bowiem partia nie jest polityczną reprezentacją Kościoła” – stwierdził.
Kolejnym problemem poruszanym w Watykanie przez trzecią grupę biskupów polskich, była kwestia demograficzna oraz otwartości na przyjęcie daru życia. Bp Jarecki wyraził zaniepokojenie dramatycznie niską rozrodczością Polaków
Wreszcie podjęto kwestię sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, pogodzenia ochrony granic z obowiązkiem troski o człowieka – to znaczy zapewnienia pomocy humanitarnej, której udzielenie nie jest możliwe bez współpracy między Kościołem a państwem – przypomniał warszawski biskup pomocniczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.