Archidiecezja gnieźnieńska: księża aktualizują wiedzę z zakresu ochrony dzieci i młodzieży
22 października 2021 | 15:02 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbywają się spotkania informacyjno-szkoleniowe dla księży archidiecezji gnieźnieńskiej z zakresu ochrony dzieci i młodzieży. We wrześniu uczestniczyli w nich księża proboszczowie, w październiku natomiast organizowane są dla księży wikariuszy, którzy odbywają je w dwóch grupach wiekowych.
Pierwsza grupa, obejmująca księży do 10. roku kapłaństwa, spotkała się w czwartkowy wieczór 21 października. Druga grupa – duchownych po 10. roku kapłaństwa spotka się w CEF 26 października. Szkolenie mają już za sobą także proboszczowie, którzy uczestniczyli w nim we wrześniu, również w dwóch grupach – rejonowych.
„Troska o ochronę dzieci i młodzieży nie może być działaniem jednorazowym, okazjonalnym, ale musi być i jest integralną częścią misji Kościoła stąd konieczność aktualizowania naszej wiedzy, znajomości przepisów i procedur, a nade wszystko pogłębiania naszej wrażliwości, bo wciąż funkcjonuje bardzo wiele raniących stereotypów i przekonań” – mówi ks. dr Wojciech Rzeszowski, delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, który jest organizatorem i zarazem prowadzącym szkolenia.
Jak podkreśla, obok konkretnej, rzetelnej wiedzy potrzeba także refleksji teologicznej i namysłu duchowego nad naszą wspólnotową odpowiedzialnością. Dramat wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży, choć najboleśniej dotyka i krzywdzi ofiary oraz ich rodziny, rzutuje przecież na całą wspólnotę Kościoła, dlatego tak ważne jest, aby każdy członek wspólnoty, począwszy od duchownych, dostrzegł i zrozumiał ogrom tej krzywdy, tego „grzechu raniącego ciało Chrystusa” i poczuł się współodpowiedzialny za jego wykorzenienie, oczyszczenie Kościoła i przełamanie obecnego kryzysu.
Spotkania składają się z dwóch części. Pierwsza to wspólna modlitwa brewiarzowa z homilią tematyczną delegata arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. W słowie wygłoszonym do księży wikariuszy ks. Rzeszowski przypomniał metaforyczne słowa Chrystusa o „soli ziemi i światłu świata” jako czytelnym i jednoznacznym wskazaniu dla kapłańskiego życia i świadectwa.
„Nasze kapłańskie życie ma objawiać piękno i światło Boga, by ludzie mogli przez nasze świadectwo spotkać żywego Boga. Tymczasem dramat wykorzystania seksualnego nieletnich przez niektórych duchownych jest antytezą tej prawdy, bo ktoś powołany aby pokazywać światło, przyniósł prawdziwą ciemność, jego życie stało się antyewangelią. Dlatego ten dramat nie może nas kapłanów nie boleć” – stwierdził ks. Rzeszowski. Podkreślił również, że potrzeba dziś „zdecydowanego powrotu do naszej kapłańskiej tożsamości, byśmy stawali się prawdziwą solą nadającą światu Boży smak, byśmy swym życiem wskazywali na światło, którym jest Bóg”.
W drugiej części spotkania ks. Wojciech Rzeszowski omówił ostatnie dokumenty i objaśnił istniejące procedury m.in. te dotyczące odpowiedzialności poszczególnych metropolitów. Podczas wrześniowego spotkania z księżmi proboszczami praktyczną stronę działań prewencyjnych i zasad budowania bezpiecznej przestrzeni przypomniała Iwona Miga, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży na krakowskim Ignatianum.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.