Za nami międzynarodowy kongres „Jeden świat – wiele kultur”
23 października 2021 | 18:00 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Uniwersytet i jego wartości we współczesnym świecie” – to temat dwunastej międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej, która odbywała się w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. Wydarzenie było częścią kongresu „Jeden Świat -Wiele Kultur”, współorganizowanego z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędem Miasta Bydgoszczy.
Celem przedsięwzięcia jest wymiana myśli w gronie m.in. prawników, filozofów, kulturoznawców, pedagogów, socjologów oraz medioznawców. W tegorocznej edycji uczestniczyło wielu naukowców z wiodących ośrodków akademickich z kraju i świata, m.in. z Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie oraz Uniwersytetu Jana Komeńskiego w Pradze.
– Kongres jest przestrzenią, tworzącą intelektualną tradycję, otwierającą horyzonty myślowe, a także kreującą postawy przyszłych pokoleń – powiedziała prof. KPSW, dr Helena Czakowska, rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
Jednym z zaproszonych prelegentów był prof. Petr Kolář. Prorektor Uniwersytetu Jana Komeńskiego w Pradze skupił się na temacie wolności akademickiej. – Wolność akademicka jest pojęciem zarówno prawnym jak i moralnym. Osobiście podzielam filozoficzną perspektywę, według której osądy etyczne nie są stwierdzeniami faktu, a więc nie są ani prawdziwe ani fałszywe. Oznacza to, że żadna obiektywna, empiryczna rzeczywistość nie stanowi miernika dla poglądów, czy osądów etycznych. Ta idea wywodzi się ze starego i dobrze znanego pytania o związek między tym, co jest, a tym, co powinno być, czyli, innymi słowy między faktami a wartościami – mówił prelegent.
„Osobowość studenta w środowisku międzynarodowym. Doświadczenie Salezjańskiego Uniwersytetu Papieskiego w Rzymie” – to temat wykładu, który wygłosił ks. prof. Zbigniew Formella SDB. Wystąpienie było skoncentrowane wokół koncepcji osobowości studenta, który w swojej formacji integralnej, a w sposób szczególny tej intelektualnej, kulturowej i duchowej doświadcza relacji międzyosobowych w środowisku międzynarodowym.
„Uniwersytet w epoce postprawdy?” – na to pytanie próbował znaleźć odpowiedź profesor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, dr hab. Marek Czachorowski. Prelegent zauważył, że współczesność zwykło się definiować jako epokę ponowoczesności, czy „płynnej nowoczesności”. – Mamy dzisiaj przejawy postmodernistycznego myślenia nie tylko w sztuce, ale także w nauce, bo uprawia się nie tylko postmodernistyczną filozofię, ale także postmodernistyczną koncepcję prawa i państwa, postmodernistyczną ekonomię, a jest nawet – także w Polsce – postmodernistyczna medycyna i psychiatria.
Czy jest miejsce na uniwersytet w takim postmodernistycznym świecie, z postmodernistycznym sposobem podejścia do nauki? – pytał prelegent, dodając, że począwszy od platońskiej Akademii i Liceum Arystotelesa, poprzez średniowieczne uniwersytety, stawia się uniwersytetowi wpierw zadanie „szukania prawdy”, co jednak wyklucza postmodernistyczne myślenie. – Nowożytność i ponowożytność odchodzi od ideału poszukiwaniu prawdy, bo wpierw zmienia koncepcję nauki, w której już nie ma miejsca na poszukiwanie prawdy dla niej samej – stwierdził.
Dopełnieniem kongresu, który odbywał się w formie hybrydowej, były także konferencje tematyczne, obejmujące dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, teologicznych, medycznych, o zdrowiu oraz nauk inżynieryjno-technicznych.
W dotychczasowych konferencjach wzięło udział blisko trzy tysiące uczestników oraz kilkuset referentów zarówno z krajowych, jak i zagranicznych ośrodków naukowych, m.in. z Watykanu, Włoch, Rosji, Grecji, Gruzji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, USA, Kazachstanu, Węgier, Chin, Austrii, Litwy, Łotwy, Hiszpanii oraz Bośni i Hercegowiny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.