Przy sanktuarium na Świętym Krzyżu stanął krzyż morowy
25 października 2021 | 12:10 | apis | Święty Krzyż Ⓒ Ⓟ
Krzyż morowy, zwany karawaką postawiono dziś przy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Liturgii sprawowanej z tej okazji bazylice świętokrzyskiej przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
We wspólnej modlitwie wzięli udział parlamentarzyści, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz – główny inicjator postawienia krzyża, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz licznie zgromadzeni wierni.
Bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcał w homilii do pokładania ufności w Bogu, zaznaczając, że nie stoi to w sprzeczności z nauką, która jest pomocna chociażby w walce z pandemią.
– Kult krzyża pozostaje dla wielu osób niezrozumiały. Obecne czasy wyraźnie nie sprzyjają wierze w Boga. Coraz trudniej jest odróżnić dobro od zła. Kto dzisiaj wierzy w piekło, bierze na serio perspektywę potępienia, czy w ogóle w życia wiecznego? Więc i krzyż bywa nie po drodze. Każdy pretekst jest dobry, żeby był on jak najmniej widoczny – mówił kaznodzieja.
Biskup zwrócił uwagę na to, że kiedy wykreśla się Boga, to jakby gasiło się światło, a w ciemnościach trudno czuć
się dobrze. – Ciemności są rajem dla tych, którzy mają złe intencje. Gdy przestaje istnieć Bóg, obumiera także człowiek. Dlatego jak mówi Flannery O’Connor „do głuchego trzeba krzyczeć, a temu, kto jest prawie ślepy, należy pokazywać wielkie i szokujące obrazy” – mówił bp Nitkiewicz. – Spójrzmy na krzyż! Będzie to dla nas umocnieniem wiary oraz przesłaniem ratującym przed zatraceniem i prowadzącym do zbawienia – zachęcał.
Na zakończenie Mszy św. o. Marian Puchała OMI odczytał okolicznościowy list premiera Mateusza Morawieckiego.
Dalsza część uroczystości odbyła się przed sanktuarium, gdzie umieszczono sześciometrowy krzyż, który został wykonany z profili stalowych wypełnionych onyksem. Po poświęceniu go przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, został wmurowany akt erekcyjny.
Inicjator postawienia krzyża morowego na świętokrzyskiej górze wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wyjaśniał, że krzyże morowe były stawiane od niepamiętnych czasów jako prośba i wotum dziękczynne w kryzysowych sytuacjach.
– My jesteśmy w trakcie pandemii i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej się skończyła. Z pomocą Opatrzności Bożej nasze prośby niewątpliwie zostaną wysłuchane i wzmocnią walkę z przeciwnościami losu – podkreślał wojewoda.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.