Płock: 22. kwesta na renowację nagrobków potrwa do końca roku
01 listopada 2021 | 20:11 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W Płocku po raz 22. zbierane są środki na renowację zabytkowych nagrobków. Kwesta prowadzona była przez wolontariuszy przez dwa dni, ale nadal można przekazywać środki na konto utworzone przez Stowarzyszenie „Starówka Płocka”. Tym razem za zebrane pieniądze renowacji zostaną poddane nagrobki dwóch kilkuletnich dziewczynek.
Tegoroczna kwesta przy cmentarzach odbywała się 31 października i 1 listopada, z inicjatywy Stowarzyszenia „Starówka Płocka” i lokalnego oddziału „Gazety Wyborczej”. Pieniądze zbierało około 60 wolontariuszy m.in. samorządowcy, urzędnicy, związkowcy, społecznicy, sympatycy akcji z innych miast, dwa patrole żołnierzy 64. batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. Wieczorem 1 listopada na koncie akcji było ponad 45 tys. zł.
Zbiórka środków na renowację zabytkowych nagrobków potrwa jeszcze do końca roku. Pieniądze będzie można wpłacać także na specjalne konto bankowe.
– W tym roku zbieramy fundusze na odnowienie zabytkowych pomników nagrobnych dwóch dziewczynek, zmarłych zaledwie w wieku trzech lat. Pierwszy, to nagrobek Irenki Tyszki, córki Ludwika Tyszki – inżyniera komunikacji rzecznej i lądowej, społecznika, prezesa Płockiego Towarzystwa Dobroczynności i Opieki nad Niezamożnymi Uczniami. Drugi nagrobek, to z kolei miejsce spoczynku Jasieńki Gradowskiej, siostry harcerza Antolka Gradowskiego, który zginął w 1920 r. w obronie Płocka przed armią bolszewicką i został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych przez marszałka Józefa Piłsudskiego – powiedział Jerzy Skarżyński, prezes Stowarzyszenia „Starówka Płocka”.
W minionych latach udało się przeprowadzić renowację 48 nagrobków, za około 1 mln zł. Odrestaurowano na przykład na cmentarzu zabytkowym nagrobki zmarłej w 1828 r. podkomorzyny zakroczymskiej Teresy z Krajewskich Rodzickiej oraz zmarłego w 1841 r. pułkownika Jana Gugenmusa, żołnierza Legionów Dąbrowskiego i armii księcia Józefa Poniatowskiego, odznaczonego Legią Honorową i Virtuti Militari.
Natomiast na cmentarzu miejskim dzięki kwestom odnowiono na przykład symboliczny nagrobek bł. abpa Antoniego J. Nowowiejskiego, który został zamordowany w 1941 r. w hitlerowskim obozie w Działdowie; Antoniego Broniewskiego – urzędnika bankowego i działacza Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego, ojca urodzonego w Płocku poety Władysława Broniewskiego; 14-letniego harcerza Anatolka Gradowskiego, najmłodszego z poległych w walkach z bolszewikami w czasie obrony Płocka w sierpniu 1920 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.