„Synodalność w życiu i misji Kościoła” – polskie tłumaczenie dokumentu Międzynarodowej Komisji Teologicznej
05 listopada 2021 | 23:23 | mp | Kraków Ⓒ Ⓟ
Oficjalne polskie tłumaczenie dokumentu „Synodalność w życiu i misji Kościoła”, autorstwa Międzynarodowej Komisji Teologicznej, jest już dostępne na rynku. Jest to podstawowy dokument Kościoła wyjaśniający czym w istocie jest „synodalność”, niezwykle pomocny w realizacji konsultacji synodalnych, rozpoczętych 17 października we wszystkich diecezjach na świecie, a stanowiących pierwszy etap XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
– W celu dobrego zrozumienia istoty oraz zasad realizacji synodalności przekazujemy do rąk czytelników wydany w 2018 r. dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej „Synodalność w życiu i misji Kościoła” – wyjaśnia bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Dodaje, że dokument „jest swoistym podręcznikiem synodalności, którego lektura ma pomóc we właściwym, zgodnym z podstawami biblijno-teologicznymi i doświadczeniem historycznym, prowadzeniem dialogu we wspólnocie Kościoła”.
Bp Czaja zaznacza, że według dokumentu „synodalność to konstytutywny wymiar Kościoła, który jako Lud Boży, pielgrzymując wspólnie na drodze do świętości, w różnorodności charyzmatów wszystkich swoich członków, wsłuchuje się w głos Ducha Świętego, aktywnie realizując, wypływające z sakramentu chrztu, powołanie do komunii i udziału w misji ewangelizacyjnej”.
Autorem dokumentu „Synodalność w życiu i misji Kościoła” jest Międzynarodowa Komisja Teologiczna – ciało eksperckie złożone z teologów z całego świata, mające służyć papieżowi i Kongregacji Nauki Wiary pomocą w formułowaniu opinii teologicznych na najważniejsze tematy.
Książkę można nabyć u Wydawcy w cenie 20 zł. za pośrednictwem strony.
Pierwsze polskie tłumaczenie dokument MKT „Synodalność w życiu i misji Kościoła”, opublikował 30 września br. Kongres Katoliczek i Katolików na swych stronach internetowych.
***
Papież Paweł VI, w dniu 11 kwietnia 1969, ustanowił, przy Kongregacji Nauki Wiary, Międzynarodową Komisję Teologiczną, zaaprobował ad experimentum Statut, i mianował jej członków. Zadaniem Komisji jest pomaganie Stolicy Świętej, w szczególności Kongregacji Nauki Wiary w studiowaniu ważniejszych kwestii doktrynalnych. Przewodniczącym Komisji jest Kardynał Prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Aktualnie pełni tę funkcję S.Em. Card. Luis Francisco LADARIA FERRER, S.I., Arciv. tit. di Tibica.
Sekretarzem generalnym jest od 29 września 2021 ks. prał Piero Coda.
Komisja jest złożona z teologów pochodzących z różnych szkół i narodowości, wyróżniających się przez wiedzę teologiczną i wierność Magisterium Kościoła. Członkowie – których liczba nie przekracza 30 – są mianowani przez Ojca Świętego na okres pięcioletni, po zaproponowaniu ich przez Kardynała Prefekta Kongregacji i konsultacjach z Konferencjami Episkopatów.
Komisja zbiera się na zgromadzeniach plenarnych przynajmniej raz do roku, ale może też wypełniać swoje funkcje na poziomie podkomisji. Wyniki studiów są przedstawiane Ojcu Świętemu i przekazywane dla użytku Kongregacji Nauki Wiary.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.