Francuscy biskupi przyjęli „odpowiedzialność instytucjonalną” za wykorzystywanie seksualne
06 listopada 2021 | 13:42 | pb (KAI/cath.ch) | Lourdes Ⓒ Ⓟ
Katoliccy biskupi Francji, zebrani na zgromadzeniu plenarnym w Lourdes, przyjęli „systemowy wymiar przemocy seksualnej” w Kościele. Ich zdaniem nie jest ona „jedynie dziełem pojedynczych osób”, ale była możliwa dzięki „ogólnemu kontekstowi”.
Przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF) abp Eric de Moulins-Beaufort ujawnił, że uczestnicy zgromadzenia przegłosowali w piątek rano potwierdzili „instytucjonalną odpowiedzialność Kościoła” za przypadki przemocy seksualnej, która spowodowała tak wiele ofiar.
Z kolei rzecznik prasowy CEF ks. Hugues de Woillemont przypomniał, że już w czasie tegorocznego wiosennego zgromadzenia plenarnego biskupi wzięli na siebie tę odpowiedzialność, obecnie zaś ponowili ją w jeszcze bardziej jasnych słowach.
Według abp. de Moulins-Beaufort decyzja episkopatu otwiera drogę sprawiedliwości. Obecnie hierarchowie omawiają kwestię odszkodowań dla ofiar. W dyskusji biskupów bierze udział 130 osób: świeckich reprezentujących ruchy kościelne oraz zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie.
– Przestudiujemy z prawnikami, jak skonkretyzować odpowiedzialność Kościoła – zaznaczył ks. de Woillemont, dodając, że Kościół zobowiązał się do wypłacenia odszkodowań wszystkim ofiarom.
W opublikowanym 5 października raporcie Niezależna Komisja ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele ogłosiła, że w latach 1950-2020 216 tys. osób padło ofiarą molestowania seksualnego przez księży, zakonników lub zakonnice. Liczba ta wzrasta do 330 tys., jeśli uwzględni się osoby molestowane przez świeckich pracujących w instytucjach Kościoła katolickiego.
W ciągu minionych 70 lat około 3 tys. kapłanów i zakonników dopuściło nadużyć seksualnych względem osób małoletnich. W tym okresie we Francji posługę pełniło 115 tys. duchownych. Oznacza to, że sprawa ta dotyczy prawie 3 proc. kapłanów i zakonników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.