Kongregacja kapłańska o apostolstwie chorych
06 listopada 2021 | 17:16 | jn | Rzeszów/Jasło Ⓒ Ⓟ
W sobotę (06.11.) księża z całej diecezji rzeszowskiej wzięli udział w kongregacji kapłańskiej, której głównym tematem było apostolstwo i posługa duszpasterska wśród chorych. Duchowni z północnej części diecezji spotkali się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie, zaś księża z części południowej w auli domu parafialnego przy parafii farnej Jaśle. W spotkaniach uczestniczył bp Jan Wątroba, a także bp Edward Białogłowski.
Odpowiedzialnym za przebieg spotkania kapłanów był ks. dr Rafał Flak, dyrektor wydziału duszpasterskiego.
Spotkanie kapłanów rozpoczęła wspólna modlitwa, której przewodniczył ks. dr Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego.
Następnie bp Jan Wątroba wprowadził zebranych kapłanów w tematykę jesiennej kongregacji. “Realizujemy program duszpasterski, którego tematyka jest poświęcona Eucharystii. Ostatni rok tego programu jest poświęcony Mszy św., ale szczególnie kontynuacji tego, co dokonuje się na ołtarzu. Przedłużeniem Eucharystii powinno być zawsze miłosierdzie, czynna miłość, która wyraża się w trosce o drugiego człowieka. Stąd temat dzisiejszego spotkania, które jest poświęcone apostolstwu ludzi chorych. Podjęta tematyka związana jest również z ustanowieniem nowego diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sędziszowie Małopolskim, które w naszym lokalnym Kościele ma być skierowane szczególnie na apostolstwo chorych” – mówił bp Wątroba.
W kolejnej części księża wysłuchali wykładu pt. “Apostolstwo chorych okazją do odnowienia życia duchowego w parafiach w czasie i po epidemii”, który przedstawił ks. dr Wojciech Bartoszek, Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych.
Prelegent w pierwszej kolejności mówił o początkach apostolstwa chorych, a także o aktualnej sytuacji tego duszpasterstwa. Następnie przedstawił niektóre inicjatywy duszpasterskie podejmowane przez sekretariat apostolstwa chorych podczas epidemii. Ks. Bartoszek podjął również zagadnienie wyzwań apostolstwa chorych w kontekście europejskich działań pro-eutanatycznych. “W kontekście współczesnych europejskich dążeń pro-eutanatycznych istnieje stała i pilna potrzeba ukazywania sensu cierpienia osobom chorym, niepełnosprawnym i osłabionym przez wiek, co dokonuje się m.in. przez: rozwój opieki paliatywnej oraz apostolstwa chorych (w strukturach kościelnych i pozakościelnych). Równocześnie koniecznością staje się przygotowanie do posługi wykwalifikowanych kapelanów szpitalnych i hospicyjnych oraz pogłębiona ich formacja. W szpitalach Europy Zachodniej kapelanami w dużej mierze nie są katolicy, a w posługę duchową chorym angażują się osoby świeckie. W Holandii osobą koordynującą obecnie pracę kapelanów szpitalnych jest osoba deklarująca się jako ateista. Równolegle wzrasta ‘zapotrzebowanie’ na duchowość jako ważny ‘element’ całego dobrostanu zdrowia chorego” – mówił ks. Bartoszek.
Ks. Bartoszek wskazał kapłanom, że apostolstwo chorych jest okazją do odnowienia życia duchowego w parafiach w czasie i po epidemii. “Warto więc: po pierwsze, podjąć działania w celu organizowania w parafii Dnia Chorego (o ile umożliwi na to stan epidemiczny w danym regionie); Dzień Chorego ma miejsce 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes (tzw. Światowy Dzień Chorego), można go również ponawiać przy innych okazjach, np. odpustu parafialnego, Misyjnego Dnia Chorego (drugi dzień Zielonych Świąt, 6 lipca (we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych – święto patronalne chorych w Polsce i Apostolstwa Chorych); po drugie, stale podejmować wysiłek comiesięcznych odwiedzin duszpasterskich w domach chorych, z zachowaniem obostrzeń sanitarnych; odwiedziny te można rozłożyć na kilka dni (nie tylko w pierwszy piątek, w pierwszą sobotę miesiąca), by zwiększyć poziom bezpieczeństwa epidemicznego – zachęcał prelegent.
W kolejnej części ks. Jacek Kaszycki, kapelan Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, podjął temat duszpasterstwa i apostolstwa ludzi chorych z perspektywy kapelana szpitalnego. W swoim wystąpieniu podzielił się z księżmi swoim długoletnim doświadczeniem w posłudze ludziom chorym. Zaprezentował spostrzeżenia i uwagi, a także propozycje, które mogą być pomocą w duszpasterstwie chorych. Ks. Kaszycki przypomniał normy ogólne, dotyczące tego zakresu kapłańskiej posługi. Mówił również o niepokojących praktykach i zachowaniach w posłudze chorym oraz o propozycjach współpracy z kapelanami.
Następnie ks. dr Rafał Flak, który pełni funkcję diecezjalnego koordynatora synodu oraz dr Rafał Czupryk, koordynator prac synodalnych diecezji rzeszowskiej, zaprezentowali aktualne zadania stojące przed poszczególnymi parafiami, które wpisują się w etap diecezjalny rozpoczętego w październiku XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: “W stronę Kościoła synodalnego – komunia, uczestnictwo, misja”. Przedstawiono stronę internetową www.synodrzeszow.pl, która dotyczy przebiegu prac synodalnych w lokalnym Kościele.
W ostatniej części księża wysłuchali komunikatów, przedstawionych przez odpowiedzialnych za instytucje diecezjalne.
Spotkanie podsumował bp Jan Wątroba, który na zakończenie kongregacji poprowadził modlitwę w intencji synodu i udzielił zebranym błogosławieństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.