Wręczono Medale „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”
07 listopada 2021 | 09:37 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Biskup Krzysztof Włodarczyk wręczył Medale „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. Laureatami statuetek zostali: śp. Anna Stranz, Teresa Bermańska, Grzegorz Grzmot-Bilski, Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz Telewizja Polska Oddział w Bydgoszczy.
Uroczystości inaugurujące 40. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy odbyły się w katedrze. – Czym jest kultura? – pytał bp Włodarczyk, nawiązując do słów kard. Ratzingera. Według niego jest ona „wyrosłą w procesie rozwoju historycznego wspólnotową̨ formą wyrazu wyników poznania i wartości, które kształtują̨ życie określonej wspólnoty” – cytował, zauważając, że aby powstała kultura, niezbędne są̨ wspólne poznanie i wartości. Potrzebna jest również próba zrozumienia świata oraz człowieka. – Kultura musi również pamiętać o swoich korzeniach, skąd wyszła oraz dokąd zmierza – mówił w czasie homilii bp Krzysztof Włodarczyk.
Po Eucharystii zebranym została odczytana Uchwała Kapituły Medalu z 20 października tego roku. Laureaci zostali wyłonieni w drodze tajnego głosowania. Doceniono ich w kategoriach „twórca kultury”, „organizator kultury” oraz „mecenas kultury”.
Zmarła 28 września śp. Anna Stranz (organizator kultury) – powołała do życia Bractwo Więzienne Samarytania, którego była prezesem. Pokonała wewnętrzny strach, idąc do osadzonych, wykluczonych, by mówić im o Bogu. Całokształt posługi miłosierdzia, którą czyniła przez dwie dekady, oddają jej słowa: „Więzienia są częścią Kościoła. Chrystus przyszedł powoływać nie sprawiedliwych, lecz grzeszników. Tu jest wiele gorącej modlitwy, nawróceń, refleksji oraz cierpienia”.
Teresa Bermańska (organizator kultury) – podczas spotkań w bydgoskim Klubie Inteligencji Katolickiej, którego jest prezesem, przybliżała nauczanie św. Jana Pawła II. W diecezji jest współorganizatorem Marszu dla Życia i Rodziny, Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci, Koronki do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast. Aktywnie włącza się w organizację Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, będąc także członkiem komitetu organizacyjnego.
Grzegorz Grzmot-Bilski (twórca kultury) – urodzony w Bydgoszczy filozof, poeta. Obszerna wiedza biblijna, filozoficzna, znajomość osiągnięć nauki, trendów politycznych i obyczajowych upoważnia go do syntetycznych refleksji na temat obecnych problemów moralnych i duchowych człowieka, czemu zawsze daje czytelny wyraz w swoich wypowiedziach, podkreślając zdolność i konieczność wewnętrznej przemiany człowieka, zgodnie z ideami dobra, prawdy, miłości i piękna.
Polskie Radio Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy (mecenas kultury) – wśród wielu audycji znaczną część stanowią te, które podejmują zagadnienia związane z rodziną oraz chrześcijańskim systemem wartości. Wspomnianą tematykę słuchacz odnajdzie m.in. w programach „Pierwszy dzień tygodnia”, czy „Wiara tworzy kulturę”. Pokazują one, że dla zespołu dziennikarskiego chrześcijański system wartości jest ważną powinnością.
Telewizja Polska Oddział w Bydgoszczy (mecenas kultury) – od lat dokłada starań, by wierni, którzy nie mogą bezpośrednio uczestniczyć w liturgii, czuli się częścią chrześcijańskiej wspólnoty. Zagadnienia związane z wiarą i Kościołem są tematem takich programów jak „Bliżej Nieba”, czy „Żyję słowem”. Z kolei w filmowym cyklu „Skarby prowincji” pokazanych zostało ponad sto najstarszych świątyń regionu. Z kolei cykl „Małe miejscowości – wielcy ludzie” przybliżył m.in. takie postaci jak bł. Stefan Wyszyński i bł. matka Maria Karłowska.
Inspiracją do zorganizowania tegorocznej edycji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej stały się słowa bł. Stefana kard. Wyszyńskiego: „Czas to miłość”. W jego programie zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń, które odbywać się będą do 14 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.