Abp Tadeusz Wojda: Ojczyzna to dobro i dom wszystkich Polaków
11 listopada 2021 | 17:33 | ks.mk | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
W czwartek, 11 listopada abp Tadeusz Wojda przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Koncelebrowali ją kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli: siostry zakonne i osoby konsekrowane, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci wojska i służb mundurowych, członkowie cechów rzemiosła pomorskiego, harcerze, poczty sztandarowe, kombatanci i wierni świeccy.
W homilii abp Wojda, nawiązując do czytań mszalnych, powiedział, że święto niepodległości Polski jest owocem mądrości, która towarzyszyła w szczególny sposób tym, którzy o tę niepodległość walczyli. Przez długie 123 lata niewoli narodowej Polacy próbowali na różne sposoby odzyskać niepodległość i czekali, aż dogodny moment nadejdzie.
– Nie unikali ciężkiej pracy u podstaw, rozwijając polską spółdzielczość i gospodarność, widząc w pozytywnej pracy mozolną drogę ku suwerenności. Nigdy nie utracili nadziei na odzyskanie wolności. Wiara wyznawana w trudnych latach niewoli narodowej była siłą duchową, która zespalała, dodawała sił, mobilizowała do walki, ale i do modlitwy, wszak Ona – Polska – jak śpiewali – „jeszcze nie zginęła, póki my żyjemy!” – podkreślił kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że 11 listopada to szczególny dzień dziękczynienia Bogu za naszą Ojczyznę, za dar wiary i wolności. – To dziękczynienie jest i powinno być dzisiaj udziałem każdej Polki i każdego Polaka, niezależnie od pochodzenia i stanu społecznego, niezależnie od przynależności do takiego czy innego ugrupowania politycznego, niezależnie od wyznawanych poglądów społecznych czy politycznych. Polska jest jedna i jest to nasz wspólny dom, który należy kochać, którego należy bronić i który należy szanować – zaznaczył metropolita gdański. Dodał, że ten szacunek Ojczyźnie należy się z racji na wielką ofiarę cierpienia i życia, jaką ponieśli ci, którzy walczyli o odzyskanie jej niepodległości.
– Bohaterowie walki o wolność nie zastanawiali się czy warto, ale ofiarowali jej wszystko: życie, młodość, talenty, przyjaźnie, odnajdywali dla siebie dom Ojczyzny niepodległej, Ojczyzny swoich pragnień, Ojczyzny wolnej, w której oni i następne pokolenia mogłyby żyć i rozwijać się w pokoju – mówił hierarcha. Przypomniał jednocześnie, że bohaterowie czasów minionych przekazali współczesnemu pokoleniu Ojczyznę z zaufaniem, że to pokolenie będzie ten wspólny dom rozwijać i doskonalić, upiększać i czynić coraz bardziej przyjaznym, troszczyć się o jego rozwój i kreślić perspektywy na przyszłość.
Zaakcentował, że w naszej Ojczyźnie każdy ma prawo do bycia traktowanym z szacunkiem i godnością. Nie wystarczy stworzenie systemów społecznych, udoskonalanie władzy i administracji, trzeba mieć wzgląd na każdego człowieka, zwłaszcza tego, który jest w potrzebie, który jest głodny i spragniony, który jest przybyszem i nagim, który jest chory i w więzieniu. W tym miejscu odniósł się do obecnej sytuacji na granicy polsko – białoruskiej. – Przy naszych granicach, zwłaszcza na wschodzie, gromadzi się coraz więcej uchodźców. Stali się oni zakładnikami nieuczciwych rozgrywek, towarem w rękach cynicznych handlarzy. Jest to problem, który dotyka nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Dlatego z pomocą Unii Europejskiej i instytucji międzynarodowych oraz z poszanowaniem szlachetnych tradycji polskiej otwartości i tolerancji, trzeba szukać właściwych rozwiązań tego rosnącego kryzysu humanitarnego – zaapelował abp Wojda.
Życzył wszystkim, by świętowanie niepodległości wyzwoliło pragnienie traktowania Ojczyzny jako wspólnego dobra obywateli, każdego Polaka i każdej Polki. – Niech Polska będzie dobrem przyszłych pokoleń, tym niepowtarzalnym darem, który przeniesiemy w przyszłe lata, a nawet wieki. Módlmy się gorliwie, aby wszyscy Polacy wyróżniali się miłością i sprawiedliwością, uczciwością i ofiarnością, szacunkiem dla innych i troską o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna i niepodległa Ojczyzna – zakończył metropolita gdański.
Po Mszy św. zebrani w bazylice Mariackiej mieli okazję wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu „Capelli Gedanensis”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.