Skarżysko-Kamienna: modlitwa w intencji chorych i zmarłych na COVID-19
13 listopada 2021 | 22:41 | rm | Skarżysko-Kamienna Ⓒ Ⓟ
W intencji tych, którzy chorowali na COVID-19, opiekowali się chorymi, a także zmarłych modlono się podczas Mszy św. w Bazylice Mniejszej Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Po liturgii, której przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk został poświęcony krzyż pandemiczny, czyli tzw. karawaka. Wierni modlili się również z racji Światowego Dnia Ubogich, który będzie obchodzony w niedzielę, 14 listopada.
Witając wiernych ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium maryjnego powiedział, że charyzmatem parafii jest codzienna modlitwa o Boże miłosierdzie, ale również okazywanie miłosierdzia ludziom potrzebującym.
Przypomniał, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wierni przynoszą produkty spożywcze, z których przygotowywane są następnie posiłki dla potrzebujących. Istnieje też Bractwo Miłosierdzia, które wspiera ubogich.
Głos zabrała również Maria Fałczyńska, prezes Bractwa Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej, która przypomniała, że od 24 lat prowadzona jest jadłodajnia dla ubogich, a od 20 lat funkcjonuje noclegownia dla bezdomnych. – Przygotowujemy codziennie od 80 do 100 posiłków. Staramy się, aby nikogo nie odsyłać bez wsparcia – mówiła Maria Fałczyńska. W Domu Miłosierdzia działa świetlica środowiskowa, a od września tego roku Klub Seniora „Nadzieja”.
W homilii bp Solarczyk modlił się w intencji tych, którzy chorowali na COVID-19, opiekowali się chorymi, a także tych, którzy zmarli. – Modlimy się za tych, którzy służą, poświęcają swój czas, oddanie, swoją wiedzę i doświadczenie lecząc, pielęgnując i walcząc o życie i zdrowie chorych – mówił duchowny.
Po liturgii odbyło się poświęcenie krzyża pandemicznego, którzy stoi za kaplicą Matki Bożej Miłosierdzia. Karawaka jest darem leśników. – Wykonaliśmy ją z drzewa jodłowego. Liczymy, że wytrzyma kilkaset lat – powiedział Tomasz Sot nadleśniczy z Nadleśnictwa Kozienice.
Litery na krzyżu, które są symbolami modlitw pandemicznych wykonała Julia Nicer, która na co dzień jest leśniczym szkółkarzem w Nadleśnictwie Dobieszyn. Krzyż jest zbudowany z dwóch belek poziomych (tzw. krzyż patriarchalny), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Na jego powierzchni często umieszczone są krzyżyki (siedem) i litery (zwykle osiemnaście), będące skrótami modlitw i wezwań. Do Polski krzyż ten przywędrował już w XIII w. z Rusi i Węgier.
Sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej, które jest wierną kopią sanktuarium wileńskiego, powstało w 1986 roku z inicjatywy bp. Edwarda Materskiego. Znajduje się w diecezji radomskiej, zaś administracyjnie leży w województwie świętokrzyskim. Krzyż karawaka znajduje się w herbie województwa świętokrzyskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.