Warszawa: modlitwy ekumeniczne z okazji Dnia Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej
15 listopada 2021 | 00:33 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W stołecznym Parku Skaryszewskim przy pomniku upamiętniającym brytyjskich lotników niosących pomoc powstańcom warszawskim odmówione zostały modlitwy ekumeniczne. Okazją do spotkania modlitewnego był obchodzony 14 listopada Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.
Upamiętniający poległych lotników pomnik został odsłonięty w 1988 r., przez ówczesną premier Margaret Thacher. Zgromadzili się przy nim reprezentanci ambasad i przedstawicielstw dyplomatycznych wchodzących w skład Wspólnoty Brytyjskiej razem z rodzinami. Obecni byli generałowie Dowództwa Generalnego oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Pod pomnikiem obecni byli żołnierze Wspólnoty Brytyjskiej z Natowskiej Grupy Bojowej stacjonującej w Polsce w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności (NATO enhanced Forward Presence) oraz mieszkańcy Warszawy.
Maria Schucitz z ambasady brytyjskiej w Warszawie odczytała wiersz „Wśród Flandrii i pól”, ppłk. Johna McCrae’a, kanadyjskiego lekarza z okresu I wojny światowej. Wiersz powstał w okresie I wojny światowej, jego inspiracją była śmierć przyjaciela, por. Alexisa Helmera, który zginął w bitwie pod Ypres. Fragment Ewangelii św. Jana odczytała ambasador Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Anna Clunes, a następnie została powtórzona przez polskiego kapelana.
Brytyjski żołnierz, por. Robinson odczytał akt pamięci: „Pamiętajmy przed Bogiem i polećmy Jego opiece tych, którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny, tych, których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci, a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli służąc obronie ludzkości”. Słowa aktu pamięci w języku polskim odczytał także Tom Blyth, attaché obrony ambasady brytyjskiej w Polsce.
Następnie odegrany został wojskowy sygnał „Last Post” („Ostatnia warta”). Zebrani uczcili pamięć poległych na wszystkich frontach minutą ciszy. Następnie zabrzmiał sygnał „Reveille” („Pobudka”) a przed płytą pomnika upamiętniającą brytyjskich lotników złożono wieńce.
Modlitwy odmówili pastor David Brown, kapelan kościoła anglikańskiego w Warszawie oraz ks. por. Mariusz Gawłowski, wikariusz parafii wojskowej w Rembertowie i kapelan Akademii Sztuki Wojennej. – Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za tych, którzy oddali swoje życie za swoją Ojczyznę i Jej sojuszników. Przyjmij naszą wdzięczność dla nich za to, że żyjemy wolni. Modlimy się za tych, którzy cierpią w wyniku konfliktów zbrojnych i wojen, za rannych i okaleczonych, za skrzywdzonych i zdradzonych, bezdomnych i uciekinierów, lękających się i uciemiężonych, za więźniów i za bezbronnych, za wszystkich, którzy chcą przywrócić pokój i bezpieczeństwo – modlił się ks. por. Gawłowski.
Zebrani równocześnie w swoich językach odmówili Modlitwę Pańską. Uroczystość zakończyło odegranie hymnów państwowych Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiej Brytanii oraz udzielenie przez kapelanów błogosławieństwa zgromadzonym.
Dzień Pamięci poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej (Remembrance Day) jest świętem obchodzonym w państwach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (oraz we Francji) 11 listopada, dla oddania honoru i czci poległym żołnierzom brytyjskim. Święto zostało ustanowione na pamiątkę podpisania rozejmu kończącego I wojnę światową. W ten dzień o godz. 11.00 cześć poległym oddawana jest w formie dwóch minut ciszy. Każdy z obywateli, o ile ma sposobność, przystaje na tę chwilę. Dzień Pamięci nazywany jest także Dniem Maku (ang. Poppy Day), z uwagi na zwyczaj noszenia w tym dniu sztucznych maków przypiętych do ubrania na znak pamięci. Maki te są sprzedawane przez Brytyjską Legię Królewską (The British Royal Legion), a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów.
Na terenie Polski znajdują się cztery cmentarze żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej: w Malborku, Poznaniu, Krakowie i Lidzbarku Warmińskim. Spoczywa na nich 1200 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy polegli na naszych ziemiach w czasie obydwu wojen światowych. Każdego roku brytyjski attaché obrony oraz przedstawiciele ambasad krajów Wspólnoty Brytyjskiej składają wieńce na każdym z cmentarzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.