Gość Niedzielny: z najnowszym numerem kalendarz ścienny, nowości w serwisie twarzesolidarnosci.gosc.pl
25 listopada 2021 | 15:21 | asp | Katowice Ⓒ Ⓟ
Do najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” (nr 47, z dnia 28 listopada 2021) załączony został kalendarz ścienny na 2022 rok. Jego motywem przewodnim jest postać Chrystusa przedstawiona przez mistrzów malarstwa. Redaktorzy przygotowali też nowości w serwisie twarzesolidarnosci.gosc.pl. Tam od 25 listopada znajdziemy kolejną odsłonę zakładki „Solidarność burzy mury”.
W kalendarzu ściennym „Gościa Niedzielnego” na 2022 rok na kartach poszczególnych miesięcy znajdziemy dzieła sztuki sakralnej. Okładkę zdobi obraz Jana Matejki „Wniebowstąpienie” z 1884 roku, a w kalendarzu znajdziemy też m. in. obraz „Pokłon Trzech Króli” Gerarda Davida (1515), czy wizerunek „Chrystusa Ukrzyżowanego” (1632) pędzla Diego Velázqueza.
Redaktorzy przygotowali też nowości w serwisie twarzesolidarnosci.gosc.pl. Tam od 25 listopada znajdziemy kolejną odsłonę zakładki „Solidarność burzy mury”. W materiałach dziennikarze przypominają działaczy w Europie Środkowo-Wschodniej, którzy działali w podobnym duchu, co „Solidarność”. Cześć z nich wprost podejmowała ideę niezależnego ruchu związkowego.
Zakładka ukazuje się w 40. rocznicę „Posłania do robotników Europy Wschodniej” i poświęcona jest ludziom i środowiskom z Czech, Słowacji, NRD, Litwy, Ukrainy i Węgier, wspierającym polski ruch związkowy i zmieniającym
rzeczywistość we własnych krajach – wyjaśniają redaktorzy.
– Solidarność w znacznie większym stopniu, aniżeli sądzimy, już w 1981 r. wpływała na zmiany społeczno-polityczne w Związku Sowieckim. W ocenie ukraińskiego KGB pod wpływem Solidarności szerzyły się nastroje antysowieckie i powstawały inicjatywy tworzenia niezależnych związków zawodowych – pisze dr Andrzej Grajewski.
Bałtycki Łańcuch utworzony 23 sierpnia 1989 roku przez 2 miliony ludzi od Wilna po Tallin przez Rygę był najbardziej masowym przejawem solidarności narodów Europy Wschodniej od strajków w Sierpniu 1980 r. Stworzono go w 50. rocznicę podpisania traktatu Ribbentrop-Mołotow, który oznaczał rozbiór Polski, ale także zniewolenie narodów bałtyckich.
Więcej na ten temat w zakładce „Solidarność burzy mury” w serwisie twarzesolidarnosci.gosc.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.