Tarnów: Ogólnopolski konkurs poetycko-plastyczny o bł. Karolinie
26 listopada 2021 | 00:59 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
„Ty ścieżkę życia mi ukażesz” to temat XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem. Dzieci, młodzież, dorośli mogą rysować, malować i pisać wiersze. Każdego roku prace są przesyłane z całej Polski.
„Celem konkursu jest przybliżenie postaci bł. Karoliny Kózkówny jako wzoru do naśladowania, poznanie ideałów i wartości, którymi kierowała się w codziennym życiu oraz podczas walki o swoją wolność i godność. To także rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci, młodzieży i dorosłych oraz upamiętnienie 35. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny” – mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.
W pracach można przedstawić autorytety, bł. Karolinę na ścieżkach naszego życia a także Osiem Błogosławieństw jako wskazówki w dążeniu do doskonałości chrześcijańskiej.
„Jest to konkurs znany i lubiany, bo co roku przyciąga ogromne rzesze zainteresowanych. Tematem wiodącym jest cytat z psalmu, który był użyty w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej ‘Ty ścieżkę życia mi ukażesz’. Pojawiła się jeszcze jedna kategoria wiekowa, ponieważ warto było szkołę podstawową podzielić na więcej kategorii” – podkreśla ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Prace można przesyłać lub dostarczyć do 10 stycznia do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej 67, 33 –133 Wał –Ruda.
Prace poetyckie należy przesłać w formie pisemnej oraz jeśli to możliwe w elektronicznej na adres poczty szkolnej zspwr@interia.pl
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowano 10 maja w Zabawie.
Organizatorami konkursu są Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc godności kobiety 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.
Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.