Bydgoszcz: jubileuszowa edycja Festiwalu Twórczość Osób Niepełnosprawnych Fart
26 listopada 2021 | 21:43 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Dwa serca, jedna miłość – Ojczyzna” – od tym hasłem w Bydgoszczy odbyła się dziesiąta edycja Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART.
Realizatorem projektu, dofinansowanego ze środków PFRON, była Fundacja „Wiatrak”, która obchodziła również 26-lecie swojej działalności. Galę konkursową w sali widowiskowej wojskowego kinoteatru zwieńczył występ zespołu Golec uOrkiestra.
Festiwal przyciągnął w tym roku ponad czterystu uczestników z Polski i był jak zawsze przestrzenią do prezentacji talentów, umiejętności oraz wszelkich form artystycznych. W rękodziele nadesłano 84 prace, a w malarstwie i rysunku aż 127 dzieł. W dziedzinie fotografii podlegało ocenie 16 zdjęć. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kategoria utwór literacki, w której wzięło udział 21 uczestników. W kategorii teatr zaprezentowano osiem przedstawień, w których wystąpiło 71 osób.
Podobny wachlarz propozycji prezentowała kategoria taniec. 26 osób wzięło udział w czterech choreografiach tanecznych. Ostatnia kategoria to muzyka. Do przesłuchania przysłano 60 utworów w aranżacji zespołowej lub solowej. Do oceny wszystkich dzieł zaproszeni zostali specjaliści z każdej kategorii. Grand Prix festiwalu, za pracę w kategorii fotografia „Jeszcze Polska…”, zdobył mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Zenon Murawski. – Hasło festiwalu wpisało się w dziękczynienie za beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego – zauważyła dyrektor wydarzenia Małgorzata Kozioł.
Podczas gali prezes Fundacji „Wiatrak” ks. Wojciech Przybyła zaznaczył, że św. Jan Paweł II i bł. Kardynał Stefan Wyszyński mieli ze sobą wiele wspólnego. Podkreślił m.in. rozwinięty dar modlitwy, doświadczenia związane z wojną, a także szczególną miłość do Ojczyzny i Matki Najświętszej. Z kolei ks. Tomasz Klafetka podkreślił, że przez kulturę możemy dorastać do pełni człowieczeństwa. Możemy wyrażać siebie. – Dzięki temu kultura staje się nośnikiem nieskończonych wartości, takich jak dobro, piękno, prawda i miłość. Dziesiąta edycja festiwalu do tych wartości dopisała również patriotyzm, rozumiany jako ofiarna i czynna miłość do Ojczyzny, która zjednoczyła się w sercach dwóch wielkich Polaków: św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego – dodał dyrektor Fundacji i Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” w Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.