Bp Wątroba na Adwent: Ostatnie słowo należy do Boga
27 listopada 2021 | 13:45 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
Do podjęcia na nowo wspólnej wędrówki wiary, wzywa bp Jan Wątroba w liście skierowanym do diecezjan z okazji rozpoczęcia Adwentu i wejścia w nowy rok liturgiczny. Odczytywane we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji rzeszowskiej słowo Biskupa Rzeszowskiego jest od trzech lat inspirowane tematyką Eucharystii. W 2019 r. rozważanie dotyczyło znaczenia „tej wielkiej tajemnicy wiary”, zaś rok temu tematem był sens zgromadzenia liturgicznego. Tegoroczny list dotyczy misji, do której wezwani są uczestnicy Eucharystii.
„Pomimo rozwoju nauki i techniki, świat w którym żyjemy ciągle staje przed nami jako nieodkryty, momentami niebezpieczny, a często budzący w sercach bezradność i trwogę. Przekonały nas o tym kolejne fale pandemii, trwające konflikty i napięcia międzynarodowe, a także wysoka inflacja i odczuwalny wzrost cen – stwierdził biskup.
Zaznacza również, że ostatnie słowo „należy do Boga, którego chwała tym mocniej rozbłyśnie, im większe mroki niepewności spowijają naszą codzienność i nasze serca. Orędzie Ewangelii otwiera przed nami nową perspektywę życia: to perspektywa nadziei, dzięki której możemy z ufnością i odwagą oczekiwać przyjścia naszego Pana”.
Bp Jan Wątroba przypomina, że „Nadzieja, która promieniuje z dzisiejszej Ewangelii zaprasza nas, aby w jej świetle pochylić się nad znaczeniem Eucharystii oraz misji, do której ona nas wzywa”. Autor zwraca uwagę, że liturgia jest pełna nadziei. „Gdy niepewność naszych czasów zamyka nas w obawach i nostalgii za tym, co minione, lub skupia na doraźnych potrzebach chwili, w Eucharystii Pan na nowo otwiera przed nami horyzont przyszłości! On pragnie obudzić w nas nadzieję, którą uśpiliśmy doświadczając kolejnych rozczarowań. Tymczasem z Jezusem nadzieja zawieść nie może! (por. Rz 5,5)” – czytamy w liście.
Ordynariusz rzeszowski zwraca uwagę, że „owocne uczestnictwo w Liturgii nie może pozostać prywatną sprawą człowieka” dlatego misja wierzących polega na tym, „aby w codzienności wyrazić to, czego zakosztowaliśmy w celebracji” – tłumaczy biskup.
„Dziś tak wielu ludzi potrzebuje prawdziwych świadków nadziei. Myślę o osobach będących gdzieś na peryferiach wielkiego świata, które stały się ofiarą wirusa obojętności i kultury wykluczenia. Skutki pandemii i kryzysów, które ona spowodowała, dla wielu naszych braci i sióstr są dotkliwie odczuwalne zarówno na płaszczyźnie relacji rodzinnych i społecznych, jak i w sferze materialnej” – zwraca uwagę bp Wątroba.
Autor listu przypomina, że misja rodząca się z Eucharystii jest zadaniem da wszystkich. W związku z tym zwraca uwagę na trzy postawy, które „rodząc się z uczestnictwa we Mszy świętej mogą czynić nasze życie i nasze relacje prawdziwie eucharystycznymi”. Pierwszą postawą jest gotowość spotkania, drugą – gościnność, a trzecią – pogoda ducha.
Bp Jan Wątroba list pasterski na adwent zakończył słowami: „Niech rozpoczynający się rok duszpasterski pozwoli nam zasmakować radości dzielenia się Ewangelią, a Maryja, Matka Nadziei, niech otacza nas swoją opieką”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.