W Oklahomie powstaje świątynia poświęcona pierwszemu męczennikowi urodzonemu w USA
28 listopada 2021 | 18:00 | o. jj (KAI Tokio) | Oklahoma City Ⓒ Ⓟ
W mieście Oklahoma City – 580-tysięcznej stolicy stanu Oklahoma – powstaje kościół poświęcony bł. Stanleyowi Rotherowi, pierwszemu urodzonemu w Stanach Zjednoczonych męczennikowi, zamordowanemu w Gwatemali w 1981 r. Zdjęcia z daleko zaawansowanej budowy, której otwarcie przewidywane jest na lato 2022, oraz materiały o błogosławionym zamieściła 23 listopada ogólnokrajowa platforma Yahoo.
Ks. Franciszka Stanleya Rothera ogłosił błogosławionym, w imieniu papieża Franciszka, ówczesny prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard, Angelo Amato 23 września 2017 właśnie w stolicy Oklahomy. Cieszy się on wielkim uznaniem swoich rodaków. Poświęcona mu świątynia jest już widoczna z daleka, z kilku autostrad. Ma stać się miejscem pielgrzymek i modlitw „nawet dla ludzi z całego globu”.
Według archidiecezji Oklahoma City, w głównym kościele będzie 2000 miejsc siedzących. Poza tym powstają dom pielgrzyma i kaplica, w której zostaną złożone relikwie męczennika. Koszt budowy wszystkich tych obiektów wyniesie łącznie ok. 45 mln dolarów. Będzie to największy budynek sakralny w archidiecezji. Na jej stronie internetowej można już obejrzeć filmik-symulację, pokazujący przyszłą świątynię.
Ks. Francis Stanley Rother urodził się 27 marca 1935 r. w Okarche k. Oklahoma City. 25 maja 1963 przyjął święcenia kapłańskie, po czym pracował duszpastersko w swej archidiecezji. W 1968 wyjechał na misje do ogarniętej wojną domową Gwatemali. Pomagał tam ofiarom konfliktu, m.in. budując szpital i walczył o prawa ludności rdzennej. Z powodu tej działalności zaczął otrzymywać różne pogróżki.
Na początku 1981 dowiedział się, że jego nazwisko znalazło się na „czarnej liście” (skazanych na śmierć), sporządzonej przez faszyzujące, skrajnie prawicowe „szwadrony śmierci” i że powinien jak najszybciej uciekać z Gwatemali. Tak też początkowo uczynił. Po powrocie do swej ojczystej parafii w USA odprawił tam m.in. Mszę św., do której służył mu jako ministrant Daniel Mueggenborg, późniejszy kapłan i biskup (ur. w 1962, wyświęcony na kapłana w 1989, a 24 września br. mianowany biskupem Reno w Newadzie). Jak przyznał później sam biskup, to właśnie ks. Rother zainspirował go, aby został kapłanem.
W kwietniu 1981, za zezwoleniem swojego arcybiskupa, misjonarz powrócił do Gwatemali, aby celebrować tam z wiernymi święta Wielkanocy. Wiedział, że jest już obserwowany. Wcześniej zamordowano kilku jego współpracowników – katechistów. Po niego mordercy wtargnęli na plebanię tuż po północy 28 lipca tegoż roku, strzelając mu prosto w głowę i zabijając go na miejscu.
Ks. Rother był jednym z 10 kapłanów zamordowanych w tamtym roku w Gwatemali. Jego zwłoki sprowadzono do Oklahoma City i pochowano 3 sierpnia na tamtejszymi cmentarzu „Trójcy Świętej”. Na prośbę wiernych z Gwatemali serce mężnego kapłana spoczęło pod ołtarzem w kościele w Tz’utujil, w parafii, w której posługiwał.
W 2016 Franciszek uznał go za „męczennika za wiarę” a w grudniu tegoż roku podpisał dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem ks. Rothera. Chodzi o tzw. cud z Oklahomy: 22-letnia Sandra McGougan, której lekarze dawali 10 proc. szans na przeżycie po rozległym wylewie krwi do mózgu, została całkowicie uleczona zaraz po modlitwie przy grobie męczennika. 23 września 2017 r. podczas Mszy św. w Oklahoma City kard. Angelo Amato ogłosił ks. Rothera błogosławionym. Obecnie archidiecezja stara się, aby Kościół katolicki uznał tego kapłana za świętego.
W 2015 ukazała się książka o jego życiu i śmierci „The Shepherd Who Didn’t Run: Father Stanley Rother, Martyr from Oklahoma” autorstwa Marii Ruiz Scaperlandii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.