Bp Libera: św. Józef uczy nas dobrego przeżycia Adwentu
03 grudnia 2021 | 12:17 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Gdzież, jeśli nie u św. Józefa mamy uczyć się mądrego i dojrzałego przeżywania Adwentu i Józefowego stylu budowania swojego życia – mówił bp Piotr Libera, który 2 grudnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Temat grudniowego spotkania brzmiał: „Czas Świętego Józefa trwa – Podporo rodzin ucz nas troski o rodzinę”.
W homilii bp Piotr Libera odwołując się do Roku Świętego Józefa wskazywał, że to czas dany nam do odnowy swojego życia. – Tak sobie wyobrażam, ile – szczególnie w tym roku jemu poświęconym – św. Józef „nachodził się za nami”, „naszukał się” każdego z nas? Podobnie, jak dobry ojciec nie spuszcza oczu ze swego dziecka, gdy stawia pierwsze kroki, gdy jest małe i nieporadne – tak św. Józef natrudził się przy nas, na tylu krętych i zawiłych ścieżkach życia, w tak zwodniczych i pełnych miraży czasach, w tylu trudnych sprawach. Jakże często, z bólem serca szukał on każdego z nas? – powiedział kaznodzieja.
Przekonywał, że od św. Józefa możemy uczyć się dobrze przeżywać czas Adwentu. – Święty i tak po Bożemu zmęczony św. Józefie, prosimy cię dziś naucz nas Adwentu! Wszak w tobie i w Maryi oczekiwanie na obiecanego Mesjasza wydało najpiękniejszy owoc. Gdzież, jeśli nie u św. Józefa mamy się uczyć mądrego i dojrzałego przeżywania tego pięknego okresu roku liturgicznego? A więc jak dojrzale i mądrze mamy przeżyć Adwent? – zaznaczył celebrans.
Zachęcał wiernych do Józefowego stylu budowania swojego życia. – Dziś, w naszej przestrzeni publicznej i międzyludzkiej, a czasami także w naszych rodzinach za dużo robi się szumu wokół niczego, pustego gadania, roztrząsania kwestii, podkreślania różnic i kreowania antagonizmów, a za mało jest zwyczajnego „Józefowego stylu budowania” – stwierdził ordynariusz diecezji płockiej.
Wskazywał, że Święta Rodzina pokazuje jak należy przeżyć Adwent. – Patrząc na cudowny obraz św. Józefa odpowiedzmy sobie sami czy te więzi w rodzinie możemy wzmocnić, uratować: między małżonkami, między rodzicami i dziećmi, między starszymi i młodszymi pokoleniami? Czy jest jeszcze możliwym, abyśmy w tym Adwencie wzięli się w rodzinach za ręce i pomodlili słowami „Ojcze nasz”? Może do tego, tak konkretnie zaprasza nas ten obraz? Do ratowania więzi z Bogiem i między sobą? – mówił hierarcha.
Zachęcał, aby dobrze przygotować się do przeżycia Bożego Narodzenia. – Wpierw trzeba sobie przebaczyć, z serca przeprosić, może czegoś trudnego nie wypominać, chcieć ze sobą najzwyczajniej porozmawiać. Innymi słowy: musimy jakoś przygotować grunt w rodzinach, aby zbliżający się wigilijny wieczór i łamanie się opłatkiem było prawdziwe. Zbyt święte znaki będziemy wtedy czynić, aby dokonywać je z obojętnym spojrzeniem, z zimnymi dłońmi i zatwardziałymi sercami – akcentował bp Libera.
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup płocki Piotr Libera w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
W swoim przemówieniu biskup kaliski podkreślał, że 8 grudnia nastąpi oficjalne zakończenie Roku Świętego Józefa, ale modlitwa do św. Józefa w Kaliszu będzie trwała. – W czasie spotkania z Ojcem Świętym zostałem zaproszony do tego, żebyśmy po zakończeniu Roku Świętego Józefa mocno w naszym sanktuarium do Józefa dalej wołali. Chcemy dalej wołać i chcemy, żeby z tego miejsca płynęła piękna, głęboka modlitwa wstawiennicza szczególnie za rodziny, a także o to, żeby życie każde było szanowane i żebyśmy umieli w Kościele i naszej ojczyźnie każdemu życiu umiejętnie towarzyszyć – powiedział bp Bryl.
Zachęcał wiernych, aby 8 grudnia zawierzyli siebie i swoje rodziny św. Józefowi. – Pragnę zaprosić, aby 8 grudnia, gdy w sposób szczególny patrzymy na Niepokalaną, obok której zawsze jest św. Józef, byśmy u końca tego Roku Józefowego ponowili w naszych parafiach i rodzinach akt zawierzenia św. Józefowi, który podjęliśmy w naszym sanktuarium 7 października – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.
O. Tadeusz Rydzyk wspominał początki tworzenia Radia Maryja i zaprosił na spotkanie z okazji 30. rocznicy powstania rozgłośni, które odbędzie się 4 grudnia w Toruniu.
Wcześniej w ramach konferencji nt. „W trosce o rodzinę” rozmawiano o Centrum Formacji Rodzin działającym przy Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie. O stałej formacji rodzin i projekcie „Randka Małżeńska opowiadał franciszkanin o. Masseo Seneczek, gwardian klasztoru, proboszcz i kustosz sanktuarium w Kobylinie. Telefonicznie połączyła się Beata Bzodek, członek Zespołu Koordynacyjnego ds. Nowej Ewangelizacji w diecezji kaliskiej, organizatorka Randki Małżeńskiej oraz rekolekcji dla małżeństw „Zbliżenie”, żona Witolda i matka trójki dzieci. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.
Mszy św. przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, o. Tadeusz Rydzyk, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium oraz przedstawiciele pielgrzymów z Polski.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.