Skalmierzyce – wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego
09 grudnia 2021 | 08:37 | ek | Skalmierzyce Ⓒ Ⓟ
Kard. Wyszyński, który był zakochany w Maryi uczy nas, byśmy mieli więcej miłości do Matki Bożej, a przez to umieli lepiej oddać swoje życie Bogu – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. w sanktuarium maryjnym w Skalmierzycach. Podczas uroczystości dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i koronację obrazu Matki Bożej Skalmierzyckiej wprowadzono do świątyni relikwie Prymasa Tysiąclecia.
Przed Mszą św. bp Łukasz Buzun złożył kwiaty i odmówił modlitwę pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Następnie do kościoła uroczyście wniesiono relikwie błogosławionego.
W słowach powitania ks. kan. Sławomir Nowak przypomniał, że 4 września minęła 55. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Skalmierzyckiej, której dokonał Prymas Polski Stefan Wyszyński.
W homilii celebrans wskazywał, że w dzisiejsze święto oddajemy cześć Maryi Niepokalanej i dodał, że w 1854 r. papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP. – Maryja Niepokalana uczy nas piękna, dobroci, czystości i świętości. Takie cechy widzimy w Maryi i to nas pociąga do Niej – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Zaznaczył, że sanktuarium w Skalmierzycach jest szkołą, gdzie człowiek uczy się zbliżania do Maryi poprzez modlitwę i rozmowę z Nią w różnych sytuacjach i na różnych etapach ludzkiego życia.
Podkreślał, że kard. Stefan Wyszyński był zakochany w Matce Bożej i wszystko w swoim życiu postawił na Maryję. – Bł. kard. Wyszyński, za którego dziękujemy Bogu miał Maryję za Matkę i całe swoje życie na Niej oparł. Niech to miejsce będzie naznaczone duchem zaufania Bogu, Maryjnego zaufania bez zastrzeżeń – akcentował bp Buzun.
Wraz z biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem modlili się: ks. kan. Sławomir Nowak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzycekiej, ks. kan. Zbigniew Króczyński, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach i dziekan dekanatu ołobockiego, duchowieństwo i wierni.
Podczas uroczystości bp Buzun wręczył upominki dzieciom, które zwyciężyły w konkursie plastycznym o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim.
Po Mszy św. odbył się spektakl „Życie jest większe od legend” w wykonaniu Teatru A z Gliwic.
W diecezji kaliskiej w sanktuariach z wizerunkami Matki Bożej koronowanymi przez kard. Wyszyńskiego będą sprawowane Msze św. dziękczynne za jego beatyfikację.
Pierwsze dziękczynienie odbyło się dziś w sanktuarium w Skalmierzycach. Kolejne będą miały miejsce w sanktuariach w Żegocinie, Tursku, Golinie i Lutyni.
Kaplica Matki Bożej jest najstarszą częścią kościoła św. Katarzyny w Skalmierzycach. Pochodzi z 1621 r. i posiada renesansową kopułę przypominającą kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Narodowy charakter kaplicy przejawia się w polichromii przedstawiającej w narożnikach orły piastowskie i jagiellońskie.
Centralne miejsce w drewnianym ołtarzu w stylu późnorenesansowym zajmuje obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Pochodzenie obrazu nie jest znane. Prawdopodobnie powstał w XV w. i został przywieziony z Włoch. Madonna i Jezus przybrani są w piękne kute w srebrze i złocone sukienki zdobione motywami aniołów i kwiatów. Nad ich głowami widnieją złote korony wysadzane szlachetnymi kamieniami. Wśród wotów znajduje się tabliczka z 1634 r. podarowana przez króla Władysława IV Wazę.
Koronacji obrazu, który czczony jest od ponad pięciu wieków, dokonał koronami papieskimi Pawła VI 4 września 1966 r. kard. Stefan Wyszyński. Pomimo utrudnień i zakazów ze strony komunistycznych władz na uroczystości zgromadziło się ok. 50 tys. wiernych. Inicjatorem koronacji słynącego cudami był ówczesny proboszcz ks. Alfons Czwojda. Na uroczystości koronacji obok ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego i ks. abp Antoniego Baraniaka obecnych było 10 biskupów i 200 kapłanów.
Od 2017 r. Matka Boża Skalmierzycka jest patronką Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.