Bp Pindel w Rajczy: dziękujemy za słowo „solidarność”
10 grudnia 2021 | 16:49 | rk | Rajcza Ⓒ Ⓟ
Do dziękowania Bogu za czas pierwszej „Solidarności” i za to, że „uszlachetnił i umocnił tych, co szukali prawdy, z tęsknotą mówili o sprawiedliwości i szukali wolności” wezwał bp Roman Pindel w Rajczy na Żywiecczyźnie. Dziś odbyły się tam regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Biskup wspomniał o tych, którzy „do określeń najważniejszych relacji międzyludzkich i społecznych zapragnęli dodać słowo «solidarność»”.
Wybór miejsca rocznicowego spotkania nie był przypadkowy. W Rajczy 13 grudnia 1981 roku, mimo ogłoszonego już stanu wojennego, zorganizowana została uroczystość poświęcenia sztandaru rajczańskiej „Solidarności”. Sztandar przetrwał i obecnie jest przechowywany w miejscowym kościele.
Jak zauważył biskup w homilii podczas Eucharystii, poświęcenie sztandaru 40 lat temu było „wyjątkowe w skali Polski”. Zaznaczył, że doszło do niego w dniu, kiedy „nie działały telefony, telewizja nadawała jedno przemówienie i muzykę poważną”.
Hierarcha podkreślił, że człowiek, który przyjmuje takie orędzie wiary chrześcijańskiej i postępuje według sumienia, nie skrzywdzi innego. „Tak jak pewien żołnierz polski w grudniu 1970 roku, który otrzymał polecenie, by ruszył czołgiem na tłum ludzi. Odmówił wykonania rozkazu i wyłączył silnik. Tłumaczył, że to są jego rodacy.
Człowiek słuchający głosu Boga w sumieniu nie doniesie na kogoś, że przekracza prawo, gdy uznaje to prawo za bezprawne lub wie, że ktoś będzie z tego powodu cierpiał. Udzieli pomocy rodzinie, której ojciec został internowany, zwłaszcza gdy okaże się, że jest ona w trudnej sytuacji życiowej” – zaznaczył.
Biskup poprosił o modlitwę za tych, którzy „ucierpieli, zostali skrzywdzeni, nosili lub noszą w sobie choroby będące następstwem internowania”.
„Modlimy się za wszystkie ofiary okresu stanu wojennego, ale wspominamy też bohaterów tamtego czasu, być może zapomnianych. Szczególnie módlmy się za młode pokolenie, by kształtowało przyszłość Polski według ideałów najbardziej odpowiednich dla aktualnych wyzwań i potrzeb naszej ojczyzny” – zakończył biskup.
Po Mszy św. w miejscowej hali sportowej odbyło się spotkanie połączone z częścią artystyczną. Była to okazja do tego, by świadkowie przybliżyli wspomnienia dotyczące historii poświęcenia sztandaru „Solidarności” z 13 grudnia 1981 na Rynku w Rajczy. Zaprezentowano także wystawę „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!”.
Wydarzenie zorganizowali: miejscowa parafia pw. Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza, Urząd Gminy w Rajczy i rajczańska Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” wraz bielską delegaturą Kuratorium Oświaty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.